Posprzątajmy nasze lasy!

W najbliższy weekend, od 19 do 21 września br. powiat koniński włączy się w polską edycję akcji "Clean up the World", która w tym roku odbywa się pod hasłem "Ziemia w Twoich rękach".

Chęć udziału w tegorocznej 15 już edycji akcji "Sprzątanie świata - Polska - posprzątajmy polskie lasy!" zgłosiło aż 13 gmin powiatu konińskiego: Golina, Kleczew, Rychwał, Sompolno, Ślesin, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Krzymów, Kramsk, Rzgów, Stare Miasto, Wilczyn oraz Wierzbinek. Na potrzeby zbiórki śmieci Starostwo Powiatowe w Koninie zakupiło ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska 7 000 worków na śmieci i 7 000 rękawic ochronnych, które w przeddzień akcji zostaną rozdysponowane gminom (po 500 sztuk dla gminy).

Szczególną opieką podczas wielkiego sprzątania mieszkańcy powiatu konińskiego obejmą okoliczne lasy. Stanowią one 16 % powierzchni naszego regionu. Środowisko leśne przyciąga nas swoimi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, czystym powietrzem, a także odmienną niż w głośnych miastach atmosferą. Stają się często miejscem spędzania wolnego czasu, chwilowego wypoczynku, po którym zostają niechlubne wizytówki w postaci nie sprzątniętych plastikowych butelek, papierów, opakowań po żywności, rozbitego szkła. W lesie można również odnaleźć liczne nielegalne wysypiska śmieci z pozostawionymi na nich starymi meblami, sprzętem RTV, AGD itp. Trudno rozkładające się odpady, pozostające w środowisku oddziałują niekorzystnie na szatę roślinną, glebę ale przede wszystkim na liczebność zwierząt.

Celem tegorocznej kampanii - poza promocją selektywnej zbiórki odpadów, używania produktów z recyklingu czy też oszczędności energii jest przede wszystkim poszanowanie otaczającej nas zieleni i środowiska leśnego. Nie wszyscy pamiętają o tym, iż lasy będąc naszym ulubionym pomysłem na wypoczynek, są także miejscem, któremu zawdzięczamy prawidłowe funkcjonowanie życia na Ziemi (pochłania nadmiar dwutlenku węgla w powietrzu). Chcąc korzystać z pełni dobrodziejstw naszych lasów musimy zatem dbać o nie - nie tylko w czasie trwania akcji ale również i przez cały rok.