Z konferencji prasowej Starosty Konińskiego i Zarządu Rejonowego WOPR w Koninie

28 sierpnia 2008r. odbyła się konferencja prasowa Starosty Konińskiego i Zarządu Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Koninie poświęcona zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem wypoczynku nad jeziorami konińskimi.

W spotkaniu wzięli także udział: asystent Wojewody Wielkopolskiego, Mariusz Ciszak, z-ca burmistrza Kleczewa Stanisław Maciejewski, z-ca burmistrza Ślesina, Władysław Kocaj oraz przedstawiciele urzędów: miasta Konina oraz gmin powiatu konińskiego, które na swych terenach posiadają akweny.

Współorganizatorów konferencji reprezentowali: wiceprezesi Zarządu Rejonowego WOPR w Koninie: Małgorzata Chuda, Ryszard Słaboszewski oraz Stanisław Zieliński.

Zgodnie z programem spotkania, jego uczestnicy wysłuchali sprawozdania z działalności konińskich ratowników WOPR w sezonie letnim 2008r. a także zapoznali się z projektem budowy bazy szkoleniowo - ratowniczej nad Jeziorem Pątnowskim. Wiceprezes Małgorzata Chuda podkreśliła, iż dzięki stałej obecności ratowników, na strzeżonych kąpieliskach nie odnotowano w tym sezonie żadnych utonięć. Niestety, nie obyło się bez tragedii na dzikich kąpieliskach. WOPR zabezpieczał także liczne imprezy organizowane na wodzie - regaty, kajakowe spływy czy zawody pływackie.

Reprezentujący Wojewodę Wielkopolskiego, Mariusz Ciszak przybliżył ideę powołania Komitetu Społecznego Wsparcia WOPR w regionie konińskim. Wskazał możliwości pozyskania środków na budowę bazy szkoleniowo – ratowniczej, a także poinformował o wystosowaniu pisma w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji .

Z kolei, Starosta Koniński Stanisław Bielik przekazał wnioski ze spotkania przedstawicieli samorządów z władzami konińskiego WOPR, które zakończyło się bezpośrednio przed konferencją prasową. Starosta podkreślił, ze Ustawa o ratownictwie medycznym do finansowania takich instytucji zobowiązuje rząd. Stąd też, samorządy nie mają w swoich budżetach środków na takie cele. Z uwagi jednak na istotę problemu, samorządy będą chciały wesprzeć finansowo ratowników. Aby można było dofinansować ich działalność w przyszłym roku, zaproponowano by Zarząd Rejonowy WOPR w Koninie wystosował pisma w tej sprawie do władz miasta, powiatu oraz gmin, jeszcze w październiku br, przed wszczęciem procedury planowania budżetów na 2009r.

Wczorajsze spotkanie stało się też okazją do przekazania konińskim ratownikom ufundowanego przez Starostwo sprzętu ratowniczego. Deskę ortopedyczną z kołnierzem oraz dwa zestawy reanimacyjne, przedstawicielom Zarządu Rejonowego WOPR w Koninie wręczył szef urzędu, Starosta Stanisław Bielik.