Wizyta estońskich działaczy kultury w powiecie konińskim

Na zaproszenie Starosty Stanisława Bielika, w dniach 20 – 24 maja, w powiecie konińskim gościła 19 osobowa delegacja działaczy i pracowników kultury z Estonii.

Zainicjowanie kontaktów w sferze kulturalnej jest konsekwencją 2-letniej współpracy pomiędzy naszym Powiatem i Regionem Lääne Viru.

Wizyta ta miała na celu wzmocnienie kontaktów partnerskich poprzez podjęcie wspólnych projektów w takich obszarach jak: dziedzictwo kulturowe, literatura i bibliotekarstwo, muzyka oraz sztuki plastyczne.

Poza oficjalnymi spotkaniami, program wizyty obejmował odwiedziny w ośrodkach kultury w Ślesinie, Skulsku, Kleczewie, w bibliotece publicznej i muzeum okręgowym a także prezentację dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Mielnicy. W ramach wędrówki po ciekawych kulturowo i turystycznie miejscach powiatu, goście zwiedzili: Sanktuarium Maryjne w Licheniu, Klasztor Ojców Kamedułów w Bieniszewie, skansen archeologiczny w Mrówkach, Pałac w Żychlinie oraz odkrywkę kopalni węgla brunatnego w Kleczewie. Dodatkową atrakcję stanowiły występy taneczno – wokalne rodzimych grup folklorystycznych, koncert Orkiestry Dętej z Rychwała a także wyjazd do Spicimierza i udział w jedynej w swoim rodzaju uroczystości z okazji Bożego Ciała.

Ciekawym punktem programu wizyty były rozmowy przy „okrągłym stole”, podczas których działacze kultury z Lääne Viru i Powiatu Konińskiego wymienili się doświadczeniami w zakresie realizowanych przez samorządy i instytucje zadań na rzecz edukacji kulturalnej oraz kultywowania rodzimych tradycji i obyczajów. Samorząd powiatu konińskiego reprezentowali na spotkaniu: wicestarosta koniński Małgorzata Waszak oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Stefan Dziamara.

Powiat Koniński urzekł Estończyków pięknem krajobrazu, barwnym folklorem oraz bogactwem budowli sakralnych.

Goście podsumowali swoją pierwszą wizytę na naszej Ziemi, jako trwający cztery dni festiwal kultury. Zapewnili, ze pobyt w powiecie konińskim pozostawi w ich pamięci niezatarte wspomnienia serdeczności i gościnności gospodarzy. Wspólne spotkania zrodziły przyjaźń i chęć dalszej współpracy.

Wizyta estońskich działaczy kultury w powiecie konińskim