Podsumowanie II Edycji Akcji "Drzewko za butelkę"

Ponad 92 tysiące butelek i nakrętek (45.168 szt. butelek i 46.959 szt. nakrętek) zebrano podczas - zorganizowanej przez konińskie Starostwo - tegorocznej edycji Akcji „Drzewko za butelkę”. Dla porównania, w roku ubiegłym podczas Konkursu zebrano 14 tysięcy butelek PET.

Przeprowadzona już po raz drugi akcja przyniosła rekordowe wyniki a ogromne zainteresowanie i zaangażowanie jej uczestników przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Z podsumowania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Koninie wynika, iż do tegorocznego konkursu przystąpili: 850 uczniów z 16 szkół z powiatu konińskiego (13 gimnazjów oraz 3 szkoły ponadgimnazjalne), podopieczni Pogotowia Opiekuńczego w Koninie oraz ponad połowa pracowników konińskiego Starostwa (65 osób).

Zgodnie z Regulaminem Konkursu za każde 30 butelek lub nakrętek, uczestnicy akcji otrzymali sadzonkę krzewu lub drzewka. Ogółem, konińskie Starostwo przekazało ponad 1 600 drzewek, zakupionych ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zwycięzcy Konkursów w poszczególnych szkołach wyróżnieni zostali także nagrodami rzeczowymi.

W II edycji „Drzewka za butelkę” bezkonkurencyjny okazał się Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, którego uczniowie zebrali 25.550 butelek i nakrętek. Nagrodę w postaci diaskopu odebrała Dyrektor zwycięskiej Szkoły Anna Matczak-Gaj.

Z kolei drugi i trzeci wynik osiągnęły kolejno: Gimnazjum w Kazimierzu Biskupim, które zakończyło rywalizację z 11.744 butelek/nakrętek na swoim koncie oraz Gimnazjum w Rzgowie, które zgromadziło 8.119 butelek/nakrętek. Ekrany multimedialne za II i III miejsce odebrali także Dyrektorzy Szkół.

Po zakończeniu części oficjalnej spotkania podsumowującego akcję „Drzewko za butelkę”, jego uczestnicy wzięli udział w prezentacji zgniatarki do butelek PET zainstalowanej na ścianie I piętra budynku Starostwa.

Dodatkową atrakcją imprezy był konkurs „Starosta Koniński kontra dziennikarze” polegający na zgniataniu plastikowych butelek na czas. W ciągu minuty, drużyna przedstawicieli lokalnych mediów w składzie: Milena Fabisiak (Przegląd Koniński), Dorota Gapska (Radio Planeta), Stanisław Długołęcki (TV „ZATORZE”) oraz Zbigniew Bednarczyk (TV Konin) zgniotła własnoręcznie 27 butelek a Starosta przy pomocy profesjonalnej zgniatarki - 13. Choć wynik rywalizacji przemawiał za zwycięstwem dziennikarzy, to jednak butelki zgniecione przy pomocy urządzenia miały mniejszą objętość.

Tak naprawdę przegranych w tym konkursie nie było, najistotniejsze bowiem jest to, że zgodnie z zasadą segregacji odpadów, kolejne zgniecione butelki PET znalazły się w specjalnym pojemniku na tworzywa sztuczne. Na pamiątkę, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali symboliczne drzewka.

Bez wątpienia dzięki akcji, co roku przybywa w naszym środowisku różnorodnych gatunków krzewów i drzew. W tym roku Powiat Koniński wzbogacił się o kolejnych 1 600.