Wrażenia z oficjalnej wizyty w Estonii

W dniach 22-25 lutego br., na zaproszenie Gubernatora regionu Lääne Viru w Estonii - Urmasa Tamma, delegacja samorządowców w składzie: Starosta Koniński – Stanisław Bielik, Przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Nowak oraz pracownik Starostwa Powiatowego w Koninie, inspektor ds. funduszy europejskich – Mariusz Ciszak, przebywała z oficjalną wizytą w estońskim regionie Lääne Viru.

Głównym celem tej wizyty było podpisanie protokołu o współpracy na 2008 r. pomiędzy regionem Lääne Viru a Powiatem Konińskim zakładającego realizację przedsięwzięć z zakresu upowszechniania kultury i nauki oraz wymiany doświadczeń m.in.: udział delegacji Lääne Viru w X Gali Powiatu Konińskiego, wizytę przedstawicieli szkolnictwa specjalnego - strony polskiej w Rakvere, udziału artystów z Estonii w IX Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Ślesin 2008” oraz roboczą wizytę delegacji działaczy kultury z regionu Lääne Viru w powiecie konińskim.

Pobyt w zaprzyjaźnionym Laane Viru rozpoczął się od zwiedzania stolicy regionu, w tym zamku Rakvere – jednego z najstarszych w Estonii, prywatnego gimnazjum zbudowanego z elementów ekologicznych oraz rosyjskiego, ortodoksyjnego kościoła. Samorządowcy odwiedzili także nowy obiekt sportowy, wybudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz centrum sportowe w Rakvere z 2004r.

Pełen wrażeń, pierwszy dzień wizyty zakończył się udziałem naszej delegacji w uroczystościach z okazji 90-lecia powstania Republiki Estońskiej, które uświetnił koncert chóru młodzieżowego w patriotycznym repertuarze, występ kwartetu smyczkowego oraz pokaz baletowy w wykonaniu uczniów z miejscowej szkoły teatralnej. Uroczystość ta stała się okazją do odznaczenia wybitnych działaczy kultury i biznesu regionu Lääne Viru. W imieniu polskiej ambasady w Estonii, w uroczystości w Haljama, wziął udział radca Jacek Śladowski.

Cały kolejny dzień, samorządowcy z powiatu konińskiego spędzili na uroczystościach kontynuowanych na wzgórzu Rakvere przy pomniku upamiętniającym odzyskanie niepodległości przez Estonię oraz w kościele ewangelickim. Wieczorem spotkali się z samorządowcami z regionu Lääne Viru.