"JESTEŚMY LEGALNI"

Jako czwarty urząd w Wielkopolsce i dziesiąty w skali całego kraju, Starostwo Powiatowe w Koninie otrzymało Certyfikat legalności oprogramowania firmy CompNet „Jestem Legalny” oraz Certyfikat "Microsoft License Management" firmy Microsoft.

Już po raz drugi, Certyfikaty potwierdzające pełną legalność dla posiadanych zasobów komputerowych otrzymały także jednostki organizacyjne Powiatu: Powiatowy Urząd Pracy w Koninie oraz Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Podczas wczorajszych uroczystości w Starostwie, z rąk dyrektora firmy CompNet Sebastiana Strzecha, certyfikaty odebrali: Starosta Stanisław Bielik, Dyrektor PUP Wiesława Matusiak oraz Dyrektor PODGiK Andrzej Kimnes.

Przeprowadzony na przełomie 2007 i 2008 r. audyt legalności oprogramowania miał na celu potwierdzenie przestrzegania zasad licencyjnych przypisanych do programów, z których korzystają w swej pracy urzędnicy.

W trakcie całego procesu, firma CompNet skontrolowała ponad 150 komputerów w Starostwie, 91 komputerów w PUP i 33 – w PODGiK. Zgodnie z zaleceniami stowarzyszenia producentów oprogramowania BSA i firmy Microsoft, sprawdzono, czy każdy zainstalowany program wykorzystywany jest zgodnie z prawem i ma odpowiednie potwierdzenie w dokumentach (licencje, faktury zakupów, nośniki).

Audyt potwierdził pełną legalność dla posiadanych zasobów komputerowych. Według audytorów, kontrolowane instytucje spełniły wszelkie wymogi związane z wdrożeniem i przestrzeganiem procedur zarządzania oprogramowaniem.

Podczas wczorajszego spotkania, Starosta Stanisław Bielik podkreślił, że otrzymanie certyfikatów jest kolejnym ważnym sukcesem urzędu. Dodał także, że audyt wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej, sprawił, ze Starostwo posiada pełniejszą wiedzę i większą kontrolę nad systemami oprogramowania a przeprowadzone przez CompNet szkolenie dla pracowników pozwoliło podnieść ich poziom wiedzy w niełatwej dziedzinie legalności oprogramowania.

Z kolei, Dyrektor firmy CompNet, Sebastian Strzech przedstawił szereg korzyści, z jakimi wiąże się uzyskanie certyfikatu ”Jestem Legalny”, m.in. zmniejsza ono prawdopodobieństwo innych kontroli legalności oprogramowania a w przypadku ich wystąpienia, gwarantuje szybkie i pomyślne ich zakończenie.

Ponadto, certyfikowane urzędy mogą liczyć na wsparcie firmy CompNet w procesie zarządzania licencjami w zakresie wyboru optymalnych metod zakupu i użytkowania licencji.