Z nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Konińskiego

20 listopada, radni powiatu konińskiego spotkali się w Starostwie na sesji nadzwyczajnej. Przedmiotem obrad było przyjęcie propozycji Zarządu Powiatu Konińskiego w sprawie przystąpienia do realizacji projektu przebudowy dwóch dróg powiatowych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011" a także udzielenie wsparcia finansowego powiatu dla 9 inwestycji drogowych zgłaszanych do Programu przez gminy.

Zanim radni rozpoczęli głosowanie nad przyjęciem uchwał dotyczących inwestycji powiatowych, Starosta Koniński ponownie przedstawił argumenty, dla których Zarząd zaproponował do realizacji na przyszły rok drogi: nr 3096P Konin - Posoka - Rzgów - Podbiel" oraz nr 3215P na odcinku od drogi wojewódzkiej W-266 do miejscowości Barce.
"Zaproponowaliśmy te drogi, które wg Zarządu mają największe szanse aby zostać zakwalifikowane do Programu…- powiedział Starosta Stanisław Bielik -… przy ich wyborze kierowaliśmy się tylko kryteriami określonymi w Programie, m.in.: łącznością drogi powiatowej z drogą wyższej kategorii, współpracą przy realizacji inwestycji z innym samorządem oraz poprawą bezpieczeństwa na drodze".

Na przebudowę proponowanych dróg, samorząd zabezpieczył w przyszłorocznym budżecie 5mln 400 tys. zł ( na drogę nr 3096P) oraz 2mln 500 tys. (na drogę nr 3215P). Zgłaszając obydwa projekty do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011", każda z inwestycji będzie mogła uzyskać dofinansowanie w wysokości 50 % kosztów kwalifikowanych.

Radni głosując nad przyjęciem uchwał w sprawie przystąpienia do realizacji dwóch powiatowych inwestycji drogowych byli jednomyślni i opowiedzieli się na "tak".
Akceptację Rady Powiatu uzyskało również 9 uchwał dotyczących współfinansowania przez powiat inwestycji gminnych, polegających na przebudowie:
- obwodnicy północno-zachodniej Goliny,
- drogi na odcinku Dąbroszyn - Grabowa - Jaroszewice Grodzieckie",
- drogi w miejscowości Trójka,
- ulic na osiedlu budownictwa jednorodzinnego w Budzisławiu Kościelnym wraz z odwodnieniem i oświetleniem ,
- drogi Sławsk - Branno,
- drogi Noć - Broniszewo nr 415000",
- drogi nr 475000P i 475004P Brzeźno - Szczepiło - Zalesie - Konin Osada",
- drogi Mniszki - Łuszczewo,
- drogi Wiśniewa - Gogolin - Kaliska.