Wróciły "nasze perełki"

Trzech licealistów z powiatu konińskiego wróciło z dwutygodniowej Szkoły Letniej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wakacyjne zajęcia na krakowskiej uczelni, organizowane w ramach projektu Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego “Poławiacze Pereł” mają na celu ułatwienie młodzieży wyboru kierunku studiów a także przekazanie praktycznych umiejętności w zakresie pracy nad sobą oraz swoimi intelektualnymi możliwościami.

Zachęceni sukcesem dwóch poprzednich edycji projektu i bardzo pozytywnym odbiorem "Poławiaczy Pereł" przez administrację samorządową, środowisko akademickie oraz prasę organizatorzy postanowili kontynuować akcję i w tym roku. Projekt skierowany jest do uczniów wybitnie utalentowanych, którzy z powodu ograniczonych możliwości materialnych nie mogą w pełni wykorzystać własnych umiejętności i zdobyć potrzebnej do rozwoju wiedzy. W ramach tego programu, młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju bierze udział w dwutygodniowej wakacyjnej Szkole Letniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajęcia obejmują różne kampusy naukowe m.in. medyczny, poetycki, archeologiczny, astronomiczny i informatyczny.

Do trzeciej edycji projektu Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego “Poławiacze Pereł” Starostwo Powiatowe w Koninie zgłosiło trzech licealistów: Emilię Kubsik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie, Natalię Ignasiak z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie i Eligiusza Idczaka z ZSP w Sompolnie. Całkowity koszt dwutygodniowego pobytu (od 6 do 19 lipca br.) "naszych pereł" na kampusie religioznawczo-antropologicznym, tj. 2200 zł. na jednego ucznia pokryło Starostwo Powiatowe w Koninie.

Kampus religioznawczo-antropologiczny obejmował zajęcia tematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poza tym realizowano również zajęcia z psychologii, na których młodzież m.in. pozyskała praktyczne umiejętności z techniki szybkiego uczenia oraz radzenia sobie ze stresem. Warsztatom na krakowskiej uczelni towarzyszyły atrakcje turystyczne: zwiedzanie Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Narodowego, rynku krakowskiego, Wawelu, sanghi buddyjskiej czy też Centrum Sztuki Japońskiej – Manggha.

Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Jagiellońskiego, przekonując się o celowości studiowania w Krakowie. „Nasze perełki” z żalem opuściły krakowskie mury Uniwersytetu i z bagażem akademickich doświadczeń powróciły do domu.

Wróciły