Rolnicy z powiatu konińskiego podziękowali za tegoroczne plony

W tym roku do wspólnego świętowania zakończenia żniw, rolników oraz wszystkich mieszkańców powiatu zaprosili Starosta Koniński Stanisław Bielik, Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara oraz Proboszcz Parafii pw. Trójcy Świętej w Rychwale ks. kanonik Marek Molewski. To właśnie gmina Rychwał była gospodarzem dożynek powiatowo-gminno-parafialnych, które odbyły się w niedzielę (21 sierpnia).

Zaszczytną funkcję starostów pełnili Iwona Małolepsza oraz Michał Cholewicki. Asystowali im Natalia Wrotecka i Wiktor Roszak.

Uroczystość zainaugurowała o godz. 14.00 msza święta dziękczynna w kościele pw. Trójcy Świętej w Rychwale. Po jej zakończeniu uczestnicy wydarzenia przemaszerowali barwnym korowodem prowadzonym przez Orkiestrę Dętą „Quantum” Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale wraz z mażoretkami do Parku Miejskiego, gdzie kontynuowana była oficjalna część imprezy.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego wręczono zaszczytne odznaczenia i wyróżnienia. Odznaki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznano: Ilonie Michalak, Konradowi Durkiewiczowi oraz Przemysławowi Małolepszemu, którzy pracują na rzecz rolnictwa. Odznaka honorowa „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” przypadła Markowi Mizerskiemu z Dąbroszyna. Tytuł honorowy „Zasłużony dla powiatu konińskiego" otrzymał Chór DOMINIUM ze Sławska, który w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju i promocji powiatu. Odznaki „Zasłużony dla Gminy i Miasta Rychwał” odebrali natomiast Karol Balcerzak i Marek Świderski za kreowanie pozytywnego wizerunku rolnika polskiej wsi, a także zaangażowanie w życie społeczności lokalnej i rozwój gminy. Ponadto, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grochowach wręczono zestaw ratownictwa przedmedycznego R-1 ufundowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Podczas uroczystości dopełniono również zwyczajowego obrzędu przekazania chleba. Zgodnie z ceremoniałem starostowie dożynek wraz z asystentami przekazali na ręce gospodarzy oraz posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika – sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – bochny chleba upieczone z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, a gospodarze podzielili się nimi z gośćmi. O oprawę części obrzędowej uroczystości zadbał Chór DOMINIUM ze Sławska.

Kolejnym, istotnym punktem programu było ogłoszenie wyników jubileuszowej XX edycji Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Zanim uhonorowano jego laureatów, starosta koniński skierował szczególne podziękowania do członków kapituły, którzy przez dwadzieścia lat oceniali zgłaszane do plebiscytu gospodarstwa. W tym roku do konkursu „Powiatowy Rolnik Roku” nominowano gospodarstwa: Wiolety i Pawła Bacherów z gminy Stare Miasto, Katarzyny i Waldemara Budnych z gminy Krzymów, Anny i Tomasza Szczepankiewiczów z gminy Golina, Pauliny i Szymona Jakubowiczów z gminy Rzgów, Moniki i Piotra Czajczyńskich z gminy Grodziec, Dominiki i Michała Gulczyńskich z gminy Sompolno, Sylwii i Piotra Tomaszewskich z gminy Wierzbinek, Magdaleny i Adama Giszterów z gminy Ślesin, Bogumiły i Ireneusza Łaźnych z gminy Rychwał oraz Marioli i Sławomira Pawlaków z gminy Ślesin.

Po prezentacji i wręczeniu aktów nominacji rolnikom prowadzącym wyróżnione gospodarstwa nastąpił najbardziej oczekiwany moment – ogłoszenie zwycięzców tegorocznego konkursu. Decyzją kapituły, pracującej pod kierownictwem Henryka Kryka – Członka Zarządu Powiatu Konińskiego – Statuetkę Żniwiarza przyznano: Annie i Tomaszowi Szczepankiewiczom, Monice i Piotrowi Czajczyńskim, Dominice i Michałowi Gulczyńskim, Katarzynie i Waldemarowi Budnym oraz Sylwii i Piotrowi Tomaszewskim. Wszyscy nominowani rolnicy zostali uhonorowani różnymi nagrodami przez Starostwo Powiatowe, wójtów i burmistrzów z gmin, w których mieszkają wyróżnieni gospodarze, a także przedstawicieli instytucji i firm wspierających rolnictwo.

Część artystyczną dożynek rozpoczęło rozstrzygnięcie konkursu „Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Do konkursu stanęło 13 wieńców z gmin powiatu konińskiego. Komisja konkursowa, którą kierowała Jolanta Nawrocka, Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Koninie oraz Członek zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, uznała, iż najpiękniejszy wieniec wykonało Koło Gospodyń Wiejskich Broniczanki z gminy Rychwał. Drugie miejsce przypadło dla Klubu Seniora Mikorzyn z gminy Ślesin, a trzecie należało do Sołectwa Kawnice z gminy Golina.

Po wręczeniu nagród w konkursie wieńcowym na scenie pojawili się artyści. Dla uczestników Dożynek zaśpiewali: solistki z Klubu „Muzyczna Piwnica” działającego w rychwalskiej szkole oraz Gminny Chór DOMINIUM ze Sławska. Gwiazdą wieczoru był ANDRE. Imprezę zakończyła zabawa z dj. Dla wszystkich gości poczęstunek przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich z gminy Rychwał.
Rolnicy z powiatu konińskiego podziękowali za tegoroczne plony