Lotniczy zabieg ochronny nad Nadleśnictwem Grodziec

Nadleśnictwo Grodziec informuje, że w związku z masowym występowaniem groźnego szkodnika sosny (borecznik sosnowiec), w dniach od 2 do 30 września 2021 roku na terenie Nadleśnictwa Grodziec zostanie przeprowadzony lotniczy zabieg ochronny w drzewostanach sosnowych. Zabiegiem zostaną objęte również lasy innych własności. Dokładny termin przeprowadzenia zabiegu uzależniony będzie od warunków pogodowych oraz rozwoju szkodnika.
Zabieg zostanie przeprowadzony w drzewostanach :
  • Leśnictwa Zagórów (okolice miejscowości Czarny Bród, Łazińsk II, Orlina Duża) pole nr 7,
  • Leśnictwa Kaźmierka, Leśnictwa Biała Królikowska (okolice miejscowości Nowa Kaźmierka, Józefów, Białobłoty, Stara Ciświca) pole nr 6.
Zabiegi będą obejmowały jednostki samorządu terytorialnego:
  • Starostwo Powiatowe w Słupcy (Gmina Zagórów obszar wiejski)
  • Starostwo Powiatowe w Pleszewie (Gmina Chocz obszar wiejski, Gmina Gizałki),
  • Starostwo Powiatowe w Koninie (Gmina Grodziec)
Łączna powierzchnia zabiegu wyniesie ok. 1500 ha (mapy w plikach do pobrania poniżej).

Zabieg przeprowadzony zostanie przy użyciu insektycydu DIMILIN 480 S.C. (INSEKTYCYD o działaniu żołądkowym). Po zakończeniu zabiegu obowiązuje 24 godzinny zakaz zbioru runa leśnego.

Na terenie objętym zabiegiem będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu.

Obszar zostanie oznakowany za pomocą tablic informacyjnych: „ZAKAZ WSTĘPU. ZABIEGI Z WYKORZYSTANIEM ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN OD 2.09.2021 DO 30.09.2021 ZAKAZ ZBIORU RUNA LEŚNEGO DO 01.10.2021”

Źródło: Nadleśnictwo Grodziec