Skocz do zawartości

Październik

Strona główna

Szlakiem Fryderyka Chopina

Zespól Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie został partnerem w projekcie „Szlakiem Fryderyka Chopina”, który realizowany był przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. św. Mikołaja w Kole. Autorkami autorskiego projektu są nauczycielki tamtejszej placówki: Wioletta Świder i Joanna Pietrzak.

Inicjatywa autorek przybliża młodym ludziom życie i twórczość artysty poprzez cykl warsztatów i wycieczek do miejsc związanych z kompozytorem. To dlatego właśnie w żychlińskiej szkole, której patronem jest Fryderyk Chopin, uczniowie SOSW w Kole rozpoczęli przygodę z projektem. Uczestnicy usłyszeli kilka utworów kompozytora w wykonaniu ucznia ZSEU w Żychlinie, a pani Krystyna Gajewska - nauczycielka historii – wyjaśniła związek artysty ze szkołą.  

Podczas realizacji zadania uczniowie odwiedzili również Żelazową Wolę, Warszawę, a także wzięli udział w wycieczce do Paryża.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: przyjaciele, partnerzy oraz sponsorzy, dzięki którym projekt ten miał bardzo szeroki zasięg. Nie zabrakło również przedstawicieli Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie. Podziękowania za współpracę podczas realizacji zadania złożyła dyrektor placówki - Anna Matczak - Gaj. Podczas imprezy zaproszeni goście mogli wysłuchać i obejrzeć występy uczniów biorących udział w projekcie, ale również wysłuchali wspaniałego koncertu wybitnego pianisty młodego pokolenia, uczestnika XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina - Jacka Wendlera.

Oficjalnie wiadomo, że niebawem rozpocznie się druga edycja projektu związana z podróżami Chopina. Nie zabraknie w niej odniesienia do potraw regionalnych, a co za tym idzie, na pewno ZSEU w Żychlinie ponownie będzie partnerem projektu.  

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda
 
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting