Skocz do zawartości

Październik

Strona główna

Jodek potasu – zasady dystrybucji tabletek

Gminy powiatu konińskiego są przygotowane do ewentualnej dystrybucji tabletek jodku potasu.

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu, które następnie zostały przekazane do wszystkich gmin powiatu konińskiego.  

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu rozpocznie się w momencie zagrożenia na polecanie Wojewody Wielkopolskiego. Podejmowane dotychczas działania to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia nagłego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.
 
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting