29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca

29 kwietnia, w rocznicę urodzin Jeana-Georgesa Noverre’a (1727–1810), wybitnego szwajcarskiego choreografa i reformatora baletu, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Każdego roku z tej okazji wybrany artysta przygotowuje Orędzie dla świata. W 2022 roku przesłanie wyszło spod pióra południowokoreańskiej baletnicy Kang Sue-jin. Równolegle, od 2017 roku – z inicjatywy Bożeny Kociołkowskiej z Fundacji na rzecz Sztuki Tańca – przygotowywane jest także i polskie orędzie. W roku 2022 autorką przesłania jest Anna Hop, tancerka i choreografka związana z Polskim Baletem Narodowym.

POLSKIE ORĘDZIE NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA 2022:

„Obyś żył w ciekawych czasach” głosi starożytna chińska klątwa. Nastały… ciekawe czasy. Trudne, tragiczne, ważne. Trudne czasy kształtują silnych ludzi. Potraktujmy je jako możliwość. Możliwość sprawdzenia siebie i swojej wewnętrznej siły. Możliwość działania.

Ruch jest początkiem wszystkiego – to nasz instynkt – a taniec to ruch oczyszczony i dopracowany tak, byśmy mogli się nim komunikować. Oczywiście perfekcyjna technika taneczna jest istotna i może robić wrażenie, ale w ostatecznym rozrachunku istotą tańca jest to, co tancerz i tancerka potrafią wyrazić w najdrobniejszym szczególe ruchu. Sztuka i ludzie tańca nie pozostają obojętni wobec obecnych wydarzeń. Mają swój język – ruch, który jest uniwersalny dla wszystkich ludzi. Doceńmy siłę przekazu sztuki tańca i zastanówmy się,  jak jej dobrze użyć na potrzeby obecnych czasów. Sztuka łączy, konsoliduje, rozwija, przynosi ukojenie, dobre przeżycia, jest wentylem emocji, pomaga oczyszczać i zrozumieć, oderwać się na chwilę od rzeczywistości i problemów nas otaczających. Każdy od wieków tańczył przede wszystkim dla siebie. Pięknie ujął to kiedyś Bob Fosse, guru choreografów i reżyserów teatralnych: „Ludzie rodzą się z instynktem wyrażania siebie poprzez ruch. Człowiek pierwotny, jeszcze zanim zaczął komunikować się słowami, tańczył w rytm bicia swojego serca”.

Dlatego – choć czas temu raczej nie sprzyja – bądźmy dobrej myśli. Taniec zawsze w nas był, nadal w nas jest i przeżyje w nas. Tańczmy więc!

Źródło: CTiT