Anielskie pierniki w ZSEU w Żychlinie

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie odbył się finał III ogólnopolskiego konkursu  artystycznego dekorowania pierników dla uczniów szkół o profilu gastronomicznym „dekor – PIERNIK – art”, który organizowany jest przez Klub Młodego Restauratora działającego przy szkole.

Ten jedyny w Polsce konkurs dla uczniów szkół gastronomicznych na artystyczne dekorowanie pierników jest jednym z działań w ramach przedsięwzięcia „Szanujemy i kultywujemy polskie tradycje” realizowanego przez wspomniany Klub.

Konkurs składał się z eliminacji, w których wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z całej Polski oraz finału, do którego zakwalifikowano najlepszych. W Żychlinie spotkało się 8 uczniów ze szkół w Lublinie, Cieszynie, Tarnowie, Gorzowie Wlkp., Turku, Opolu i Żychlinie. Tematem przewodnim były ANIOŁY, które na swoich piernikach przedstawili młodzi adepci sztuki cukierniczej. Zadaniem uczniów było przygotowanie i przywiezienie siedmiu gotowych pierników i wyeksponowanie ich na stanowisku, a także lukrowanie na żywo piernika przygotowanego przez organizatorów.

Konkurs oceniało profesjonalne jury: przewodnicząca Agata Kubacka z Konina, założycielka cukierni Słodkolandia, obecnie właścicielka firmy Zdrofit food, kreatorka cukiernictwa alternatywnego. Prowadzi szkolenia dla cukierni i restauracji oraz warsztaty dla młodzieży. Juror ogólnopolskich konkursów z cukiernictwa artystycznego dla młodzieży; Katarzyna Gliniecka – na co dzień nauczycielka w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu, pasjonatka dekorowania pierników oraz tortów, ukończyła Food Design na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od wielu lat działa w sztabie WOŚP, gdzie wypieka setki wośpowych serc na aukcje, współorganizator ogólnopolskiego konkursu Black Box dla uczniów; Łukasz Roguski Mistrz Europy w Dekoracji Tortów Artystycznych Expo 2020. Od dziecka związany z rodzinną firmą „Cukiernia Małgosia”. Od 10 lat kształtuje umiejętności w swojej pracowni, którą prowadzi wraz z bratem. Zainteresowanie sugarcraftingiem wzrosło po ukończonych kursach z tworzenia tortów, modelowania figurek i z samego cukiernictwa nowoczesnego. Oprócz mistrzostw Europy zdobył również wicemistrzostwo Polski na Expo Sweet 2022 w Przygotowaniu Deseru; Jarosław Zbaliszyn obecny w branży cukierniczej od roku 1993, gdzie przez pierwsze 5 lat pracował jako technolog dla głównego importera surowców cukierniczych i piekarskich z 18 krajów, był jurorem na Mistrzostwach Świata Cukierników: w Stanach Zjednoczonych  w World Chocolate Master w Paryżu. Od roku 2009 jest członkiem Zarządu Expo Sweet EZIG, gdzie odpowiada za organizację i przebieg Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych Expo Sweet.

Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Koninie, targi EXPO Sweet, Food Colours, Callebaut, hafciarnia Cheman oraz wydawnictwo Publicat. Uczniowie zachwycili jurorów bardzo wysokim poziomem, pomysłowością, oryginalnością oraz pracowitością.

W konkursie przyznano 3 pierwsze nagrody oraz 5 wyróżnień:
1 miejsce - Wiktoria Skowrońska - Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie.
2 miejsce - Dawid Rymanowski - Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie.
3 miejsce - Aleksandra Rzepka - Publiczne technikum nr 2 w Opolu.

Piotr Krasoń z EXPO Sweet wręczył zwycięzcom nagrody - vouchery o wartości 1000 zł każdy na profesjonalne kursy cukiernicze, a zwyciężczyni ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Koninie spersonalizowaną bluzę kucharską.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł oraz Starosta Koniński Stanisław Bielik.

Źródło: ZSEU w Żychlinie
Anielskie pierniki w ZSEU w Żychlinie