Żychliński pałac w konkursie "Zabytek zadbany"

Pałac Bronikowskich odwiedzili niecodzienni goście. Komisja z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu przeprowadziła 15 marca wizytację żychlińskiego obiektu celem oceny wykonanych w nim prac restauratorskich oraz rewitalizacji przypałacowego parku.

Powodem wizyty było zgłoszenie przez konińskie Starostwo zespołu pałacowo-parkowego w Żychlinie do ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany”.  Ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkurs skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji kultury i ma na celu promocję opieki nad zabytkami oraz upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów zabytkowych.
Samorząd powiatu konińskiego zakłada zwiększenie roli zespołu pałacowo-parkowego w Żychlinie jako ośrodka kultury i turystyki kulturowej  w Regionie. W tym celu, od 2009 roku realizuje zadania inwestycyjne służące zachowaniu świetności architektonicznej pałacu Bronikowskich i jego otoczenia.
Po odrestaurowaniu sali balowej i ukończeniu I etapu rewitalizacji parku,  konińskie Starostwo postanowiło zgłosić żychliński obiekt do ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany”.
W ubiegły wtorek, komisja z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu odwiedziła zespół pałacowo-parkowy w Żychlinie by dokonać oceny zakresu i jakości przeprowadzonych na jego terenie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych. Opinia poznańskiej komisji trafi do powołanej przez ministra kultury grupy ekspertów, która  wyłoni laureatów konkursu. Wyniki  poznamy  pod koniec czerwca.