Zabytkomania 2021 - ogólnopolski konkurs filmowy

„Zabytkomania” to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń. Celem konkursu, oprócz rozwijania pasji filmowej wśród młodych ludzi, jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem.

Tegoroczna odsłona Konkursu jest zatytułowana „Przepis na dziedzictwo” i koncentruje się na dziedzictwie materialnym – obiektach zabytkowych służących celom związanym z wytwórstwem żywności, przygotowywaniem, podawaniem, smakowaniem i spożywaniem posiłków. Zabytki te, to między innymi zakłady produkcyjne przemysłu spożywczego, np. młyny, browary, piekarnie, jatki mięsne, jak również przedmioty codziennego użytku będące elementami zastawy stołowej itp. Drugim aspektem jest dziedzictwo niematerialne – tradycje kulinarne, kuchnia poprzednich pokoleń, zachowane przepisy, stare książki kucharskie, oryginalne receptury kuchni lokalnej bądź regionalnej.

Uczestnicy „Zabytkomanii”  konkurować będą w trzech grupach:
Grupa I  – składająca się z uczestników między 13 a 18 rokiem życia
Grupa II  – składająca się z uczestników powyżej 18 roku życia, amatorsko zajmujących się tworzeniem filmów,
Grupa III  – składająca się z uczestników powyżej 18 roku życia, profesjonalnie zajmujących się tworzeniem filmów.

Wszystkie zgłaszane filmy muszą należeć do kategorii film dokumentalny/reportaż. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 czerwca 2021r.
Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody:
Grupa I  - I sprzęt multimedialny II. sprzęt multimedialny III. sprzęt multimedialny
Grupa II  -  I.  8 000 zł. II. 5 000 zł. III. 2 000 zł.
Grupa III  - I. 12 000 zł. II. 9 000 zł. III. 4 000 zł.

Konkurs filmowy "Zabytkomania" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Źródło: http://zabytkomania.pl/