Zabiegi agrolotnicze w Nadleśnictwie Grodziec

Nadleśnictwo Grodziec informuje, że w związku z masowym występowaniem groźnego szkodnika sosny (barczatka sosnówka), w dniach od 25 kwietnia do 31 maja na terenie Nadleśnictwa Grodziec zostanie przeprowadzony lotniczy zabieg ochronny w drzewostanach sosnowych.

Zabiegiem zostaną objęte również lasy innych własności. Dokładny termin przeprowadzenia zabiegu uzależniony będzie od warunków pogodowych oraz rozwoju szkodnika.

Zabieg zostanie przeprowadzony w drzewostanach: Zabiegi będą obejmowały jednostki samorządu terytorialnego: Starostwo Powiatowe w Kaliszu (Gmina Blizanów, Gmina Stawiszyn obszar wiejski) oraz Starostwo Powiatowe w Koninie (Gmina Grodziec). Łączna powierzchnia zabiegu wyniesie 848,1 ha.

Zabieg przeprowadzony zostanie przy użyciu insektycydu FORAY 76B (środek mikrobiologiczny o działaniu żołądkowym; etykieta środka) oraz MOSPILAN 20SP (insektycyd o działaniu kontaktowym i żołądkowym; etykieta środka). Po zakończeniu zabiegu obowiązuje 14-dniowy zakaz zbioru runa leśnego dla środka MOSPILAN 20SP (pole nr 1).

Na terenie objętym zabiegiem będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu. Obszar zostanie oznakowany za pomocą tablic informacyjnych: „ZAKAZ WSTĘPU. ZABIEGI Z WYKORZYSTANIEM ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN OD … DO ... ZAKAZ ZBIORU RUNA LEŚNEGO DO …”

Źródło: Nadleśnictwo Grodziec