Z Powiatowego finału XV Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej

Weronika Kmieć, Andżelika Ziółkowska i Natalia Malczyk dołączyły dziś (15 marca) do grona laureatów powiatowych eliminacji XV Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej im. Elżbiety Połczyńskiej. Zapewniły sobie tym samym udział w finale wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 11 kwietnia w Poznaniu.

W Światowym Dniu Konsumenta - 15 marca, 20 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego przystąpiło do egzaminu sprawdzającego wiedzę konsumencką. Młodzież zmierzyła się z pisemnym testem zawierającym 40 pytań ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi zapewniała gruntowna wiedza w zakresie: sprzedaży konsumenckiej, pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich, prawa ochrony konkurencji i konsumentów, a także przepisów prawa: bankowego, turystycznego, ubezpieczeniowego oraz telekomunikacyjnego.

Po raz trzeci w historii konkursu po zwycięstwo w jego finale powiatowym sięgnęła Weronika Kmieć z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie, która w ubiegłym roku wygrała też olimpiadę wojewódzką. Z sukcesem zakończyły również udział w XV edycji konkursu: Andżelika Ziółkowska reprezentująca ZSP w Sompolnie (II miejsce) oraz Natalia Malczyk z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie (III miejsce). Kolejne premiowane miejsca wywalczyły także uczennice z Sompolna: Natalia Jastrzębska (miejsce IV), Izabela Sztejkowska i Patrycja Gralińska.

Najlepsza szóstka etapu powiatowego olimpiady otrzymała dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe: smartfony, smartwatche i słuchawki bezprzewodowe. Nagrody wręczyli laureatom: Sekretarz Powiatu - Mirosław Kruszyński oraz Bernadeta Szmytka, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Z upominkami zakończyli udział w konkursie także pozostali jego uczestnicy.

Laureatki trzech pierwszych miejsc: Weronikę Kmieć, Andżelikę Ziółkowską i Natalię Malczyk czeka kolejny sprawdzian 11 kwietnia w Poznaniu podczas finału wojewódzkiego olimpiady. To już piętnasta edycja konkursu, który jest jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem w skali kraju. Tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa mają możliwość rywalizowania na polu przepisów konsumenckich. W ciągu 14 lat, w konkursie szczebla wojewódzkiego wzięło udział 42 uczniów z powiatu konińskiego. Natomiast w finałach powiatowych rywalizowało około 400 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych.

Warto przypomnieć, że Wielkopolską Olimpiadę Wiedzy Konsumenckiej dwukrotnie wygrywały uczennice naszych szkół. W 2005 roku, I miejsce w finale wojewódzkim konkursu zajęła Urszula Strzelecka, a z kolei w 2018 r. – dzisiejsza laureatka finału powiatowego - Weronika Kmieć. Obydwie reprezentowały Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie.
15. Powiatowy Finał Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej