Z powiatowego finału XII Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej imienia Elżbiety Połczyńskiej

Krzysztof Dembowski, Weronika Kmieć i Marcin Wełnicki dołączyli dziś (11 marca 2016 r.) do grona laureatów powiatowych eliminacji Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej. Zapewnili sobie tym samym udział w finale wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 15 kwietnia w Poznaniu.

Dwudziestu trzech uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego przystąpiło w piątek, 11 marca, do egzaminu sprawdzającego wiedzę konsumencką. Młodzież zmierzyła się z pisemnym testem zawierającym 40 pytań ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi gwarantowała wiedza dotycząca sprzedaży konsumenckiej, prawa ochrony konkurencji i konsumentów, a także przepisów prawa: bankowego, turystycznego, energetycznego, ubezpieczeniowego i telekomunikacyjnego.

Zwycięstwo w Powiatowym Finale Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej im. Elżbiety Połczyńskiej zapewnił sobie Krzysztof Dembowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie pokonując swoja szkolną koleżankę – Weronikę Kmieć. Z trzecią lokatą, do finału wojewódzkiego zakwalifikował się Marcin Wełnicki - również uczeń szkoły z Sompolna . Kolejne punktowane miejsca wywalczyli: Jakub Łukasiewicz z ZSP w Kleczewie, Nikola Kapela z ZSEU w Żychlinie oraz Monika Pawlak z ZSP w Sompolnie.

Najlepsza szóstka etapu powiatowego Olimpiady otrzymała dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe. Telefon komórkowy oraz tablety wręczyli laureatom: wicestarosta koniński Władysław Kocaj, Zenon Paszek – członek Zarządu Powiatu Konińskiego, Mirosław Kruszyński sekretarz powiatu oraz Jan Bartczak naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych . Z upominkami zakończyli udział w konkursie także pozostali jego uczestnicy.

Laureatów trzech pierwszych miejsc: Krzysztofa Dembowskiego, Weronikę Kmieć i Marcina Wełnickiego czeka jeszcze kolejny sprawdzian, tym razem w finale wojewódzkim Olimpiady, który odbędzie się 15 kwietnia w Poznaniu. To już dwunasta edycja konkursu, który jest jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem w skali kraju. Tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa mają możliwość rywalizowania na polu przepisów konsumenckich. W ciągu dwunastu lat, w konkursie szczebla wojewódzkiego wzięło udział 42 uczniów z powiatu konińskiego. W eliminacjach powiatowych, rywalizowało natomiast około 350 uczniów wyłonionych z prawie 2 000 uczestników etapów szkolnych.
Dwudziestu trzech uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego przystąpiło do egzaminu sp
Marcin Wełnicki, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie zajął III miejsce
Weronika Kmieć, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie zajęła II miejsce
Laureaci Powiatowego Finału Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej