Z konferencji "Moje dziecko nie słyszy - problemy dzieci z wadą słuchu".

Słowa autorstwa Janusza Korczaka „Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może” stały się mottem spotkania poświęconego problemom dzieci z niepełnosprawnością słuchową.

Z inicjatywy Starosty Konińskiego i Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ślesinie,  26 listopada  w Żychlinie odbyła się konferencja „Moje dziecko nie słyszy – problemy dzieci z wadą słuchu”. Jej celem było przybliżenie zagadnień związanych z rozwojem dzieci niedosłyszących oraz ich funkcjonowaniem w rodzinie i szkole.

Konferencję rozpoczął wicestarosta Andrzej Nowak odnosząc się do istoty problemu rozwoju i funkcjonowania dziecka z wadą słuchu w aspekcie medycznym, psychologicznym, edukacyjnym i społecznym.
W części merytorycznej głos zabrali specjaliści audiolodzy, foniatrzy, pedagodzy, surdopedagodzy oraz psycholodzy, którzy szerzej omówili zagadnienia związane
z postępowaniem diagnostycznym, leczeniem i rehabilitacją dzieci z wadami słuchu. Prawne aspekty orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci omówiła Małgorzata Sobieraj Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ślesinie.
Istotnym uzupełnieniem pierwszej części spotkania były wystąpienia rodziców dzieci z niepełnosprawnością słuchową. Dzieląc się swoimi doświadczeniami z uczestnikami konferencji zwrócili uwagę na znaczenie wczesnej rehabilitacji oraz wyboru właściwej szkoły, jako ważnych czynników wspierających rozwój dzieci.
O samej konferencji wypowiadali się także goście. Została ona bardzo dobrze oceniona pod kątem przydatności poruszanych zagadnień w bezpośredniej pracy
z dzieckiem niedosłyszącym. Zaproszeni nauczyciele, wychowawcy i rodzice zapewnili, że  spotkanie wzbogaciło ich wiedzę w tej dziedzinie, a także zainspirowało do poszukiwania nowych form wspierania rozwoju dzieci z wadą słuchu.
Konferencja, z uwagi na obecność osób słabo słyszących i niesłyszących, odbywała się z udziałem tłumacza języka migowego Kariny Akseńczuk – Dyrektor Centrum Języka Migowego CODA w Koninie.
Z konferencji