Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

XIX Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Lichenia

W sobotę (10 września) już po raz 19. Honorowi Dawcy Krwi z całego kraju przybyli od Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym z doroczną pielgrzymką. Tradycyjnie głównym punktem spotkania była uroczysta Msza św. sprawowana o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Eucharystii przewodniczył ks. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Turku.
 
Okolicznościową homilię wygłosił ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz HDK. Kapłan, zwracając się do honorowych dawców krwi obecnych w licheńskiej świątyni, zacytował słowa św. Jana Pawła II, który powiedział, że człowiek nie jest wielki przez to co ma, ale przez to, czym dzieli się z innymi. – „Gromadzimy się tutaj jako krwiodawcy na swojej dorocznej, 19 pielgrzymce. Modlimy się dziś za wszystkich tych, którzy potrafią bezinteresownie dzielić się krwią, ale także za personel medyczny”.
 
Jak podkreślił duchowny, krwiodawstwo jest dziedziną nierozerwalnie powiązaną ze służbą drugiemu człowiekowi – bezinteresownym i honorowym działaniem dla innego człowieka. - „Oddajemy krew w sposób anonimowy i bezinteresowny. Krew jest wielkim darem dla ludzi dotkniętych nieszczęściem. Ona ratuje ludzkie życie, a krwiodawcom daje satysfakcje podzielenia się tym wspaniałym lekiem, którego nie można wyprodukować w sposób sztuczny, w laboratorium. Tylko człowiek zdrowy może się podzielić własną krwią. Krew jest lekiem nadziei na życie. Uzdalnia nas do wielkiego braterstwa. Ratuje życie bliźniego, gdy jest ono zagrożone”.
 
Warty zaakcentowania jest fakt, że rocznie w naszym kraju potrzeba ok. 2 milionów donacji. W związku z tym z ambony padły słowa zachęty do włączenia się w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. – „Wówczas przywracamy osobom chorym i potrzebującym nadzieję na powrót do zdrowia” – podkreślił. Dodał także, że krew, która zostanie pobrana z naszego organizmu, zostanie odbudowana w ciągu zaledwie 33 dni. - „Krwiodawstwo jest zatem wyrazem miłości dla drugiego człowieka” – podkreślił kapłan.
 
Dziękując honorowym dawcom krwi za swoją wieloletnią posługę dla drugiego człowieka, ks. Surma zachęcał do naśladowania tych, którzy od wielu lat oddali wiele litrów krwi w imię miłości Chrystusa. Na zakończenie rozważań, ks. Zenon zaprosił wszystkich krwiodawców na noworoczne spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 8 stycznia przyszłego roku w Turku w tamtejszej parafii pw. św. Barbary. Na koniec kapłan odmówił modlitwę dawcy autorstwa Jana XXIII.
 
Podczas Mszy św. w licheńskiej bazylice obecne były poczty sztandarowe z Rzeszowa, Turku, Choroszczy oraz Złejwsi Wielkiej. 
 
Źródło: Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu
XIX Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Lichenia
XIX Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Lichenia
XIX Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Lichenia
XIX Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Lichenia
XIX Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Lichenia
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting