XIII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich

Już po raz 13. w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych z terenów wiejskich. Uczestniczki, które w dniach 9-10 września przyjechały z różnych zakątków Polski, wspólnie modliły się, prezentowały swoje regiony i miały okazję, by poznawać gospodynie z innych stron kraju.

Pielgrzymka rozpoczęła się Jarmarkiem Kulturowym na placu usytuowanym przy licheńskim jeziorze. Podczas wydarzenia panie prezentowały swoje organizacje na stoiskach, gdzie można było także nabyć domowe potrawy, wysokiej jakości żywność i inne produkty pochodzące od lokalnych producentów. Do swoich stoisk zainteresowanych zaprosiły również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ponadto odbyły się występy artystyczne, pokaz wypalania drewna oraz koncerty.

Włączono się także w narodowe czytanie „Nad Niemnem”, które odbywało się 9 września w wielu miejscach Polski. Lektura jest jednym z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmującym tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w 2023 roku. – „Narodowe czytanie „Nad Niemnem” wpisuje się w nasz zjazd poprzez tradycję, patriotyzm, opisy przyrody i wsi. Nawiązuje do naszego tradycyjnego środowiska” – wyjaśniała Wanda Waleriańczyk, organizatorka wydarzenia i pani prezes Stowarzyszenia Polska Gospodyni.

Podczas Jarmarku Kulturowego wyłoniono laureatów konkursów: kulinarnego, którego tematem była „wiśnia w każdej odsłonie”, twórczości artystycznej i rzemieślniczej oraz zespołów folklorystycznych. Przyznano także wyróżnienie za najpiękniejsze stoisko. W zjeździe po raz pierwszy udział wzięło KGW z miejscowości Preczór leżącej w gm. Psary (woj. śląskie). Panie zdobyły dwie nagrody w konkursie kulinarnym: 1. miejsce w kategorii nalewka za domową nalewkę z wiśni i 2. miejsce w kategorii deser za mus chałwowy z wiśnią.

Niedzielę rozpoczął spacerek różańcowy – panie z modlitwą na ustach udały się do miejsca objawień Matki Bożej w lesie grąblińskim. Głównym punktem dnia była Msza Święta, którą poprzedził barwny korowód. W pochodzie można było dostrzec tradycyjne stroje ludowe z różnych stron Polski. Uczestniczki i uczestnicy przyjechali m. in. ze Śląska czy Wielkopolski, województwa małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego czy lubelskiego.

Południowej Mszy Świętej przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz bazyliki licheńskiej. Kapłan w homilii mówił o odpowiedzialności za drugiego, której fundamentem są miłość i troska. Podkreślał, że małe grupy, jak koła gospodyń wiejskich, których w Polsce działa ponad 11 tysięcy, sprzyjają zainteresowaniu życiem innych osób, wzajemnej trosce i pomocy, zauważaniu problemów bliźnich.

Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka datków pieniężnych na rzecz Hospicjum św. o. Papczyńskiego, które działa w sanktuarium. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do miłosierdzia Bożego oraz wspólny śpiew pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed bazyliką.

Źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Kilkaset osób idzie w korowodzie na placu przed sanktuarium.
Grupa kobiet idzie w korowodzie. Panie mają wzorzyste czerwono białe chusty. Kobiety niosą baner.
Muzycy orkiestry dętej idą w korowodzie niosąc instrumenty.
Kilkaset osób idzie w korowodzie. Na pierwszym planie panie w ludowych strojach wchodzą po schodach.
Uczestnicy zjazdu stoją w sanktuarium.
Korowód wchodzi do sanktuarium. Korowód prowadzi troje dzieci w ludowych strojach wraz z księdzem.
Trzy kobiety wręczają księdzu bochen chleba.
Prezeska stowarzyszenia polska gospodyni stoi z bukietem kwiatów.
Grupa osób w ludowych strojach stoi przy ołtarzu i śpiewa.