Współpraca kluczem rozwoju

Prawie 780 tys. złotych przyznało konińskim samorządom Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na tworzenie Aglomeracji Konińskiej. Spośród 78 partnerstw samorządowych wniosek Powiatu Konińskiego zajął dziewiąte miejsce. Pieniądze z dotacji posłużą na badania, opracowanie strategii i budowę Aglomeracji Konińskiej, by ta mogła sięgać po środki z nowego unijnego rozdania na lata 2014-2020.

Idea utworzenia Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracja Konińska pojawiła się w ubiegłym roku, kiedy po raz pierwszy zaczęto mówić o konieczności przygotowania się polskich samorządów do nowej perspektywy unijnej. Według informacji przekazywanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, kluczem pozyskiwania przyszłych pieniędzy unijnych ma być współpraca samorządów skupionych w miejskich obszarach funkcjonalnych.
W czerwcu 2012 roku, z inicjatywy Starosty Konińskiego, został podpisany List Intencyjny dotyczący utworzenia Aglomeracji Konińskiej. Podczas spotkań konińskich samorządów na Konwentach, korzystając z funduszy EOG (tzw. fundusze norweskie) na lata 2009-2014 w ramach projektu “Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego”, uzyskano pomoc ekspertów i doradców. Udział w projekcie pozwolił też samorządom naszego regionu wstępnie określić wspólne cele strategiczne dla obszaru funkcjonalnego, które powinny być zrealizowane w latach 2014-2020 i później. W efekcie prowadzonych prac powstał wniosek Aglomeracja konińska – współpraca JST kluczem nowoczesnego rozwoju gospodarczego złożony do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w konkursie dotacji na działania wspierające jednostki samorządu terytorialnego w zakresie planowania miejskich obszarów funkcjonalnych finansowanym z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Projekt zakłada przeprowadzenie kompleksowych badań społecznych, stworzenie Strategii Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Konińskiej, opracowanie studium rozwoju gospodarczego wraz z programem promocji terenów inwestycyjnych oraz studium rozwoju transportu zrównoważonego finansowany z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
Realizacja projektu wartego łącznie 859.111 tys. zł rozpocznie się we wrześniu 2013 roku i będzie trwała do marca 2015 r. Efektem końcowym ma być współpraca partnerska wszystkich gmin powiatu konińskiego, Miasta Konina i samorządu powiatowego w ubieganiu się o środki unijne w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 i realizacja wspólnych projektów inwestycyjnych zmierzających do rozwoju gospodarczego naszego regionu.
Wniosek w konkursie POPT przygotował zespół koordynowany przez Wydział Promocji i Rozwoju w konińskim Starostwie.
Ale na tym nie koniec. Samorządy tworzące Aglomerację Konińską chcą teraz złożyć wniosek do konkursu w programie „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego” finansowanym z funduszy norweskich. Rezultatem tego projektu, oprócz strategii, będą wynikające z nich dokumentacje techniczne inwestycji przyczyniających się do rozwoju poszczególnych samorządów.
Konferencja prasowa nt. Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Konińskiej
Od lewej: Józef Nowicki - Prezedent Miasta Konina oraz Małgorzata Waszak - Starosta Koniński
Od lewej: Krzysztof Gubański - Prezes ARR w Koninie, Grzegorz Wasilewski - prezes KIG w Koninie, Józ
Od lewej: Marta Bagrowska - z-ca Naczelnika Wydziału Obsługi Rady i Zarządu Powiatu, Krzysztof Gubań