Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Wioski ginących zawodów szansą na przyszłość

Tkacz, kowal, strzecharz, kołodziej, zdun, cukiernik czy kaletnik to tylko niektóre zawody rzemieślnicze zagrożone zapomnieniem. Okazuje się jednak, że profesje te mogą być nie tylko historią regionalnego rękodzielnictwa, lecz także świetnym sposobem na zawodowy strat. Dowodzą tego efekty działań szkoleniowych podlaskiego Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy.

Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy działa w dawnym majątku Roskosz. To tu, na terenie XIX-wiecznego zespołu parkowo-pałacowego, w roku 2015 powstała „wioska ginących zawodów”. W domach wzniesionych na wzór tradycyjnych, podlaskich zabudowań wiejskich, znajdują się pracownie i warsztaty do nauki zanikających profesji. Pomieszczenia te zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt, maszyny i narzędzia.

Dzięki nim tutejszy hufiec ma możliwość prowadzenia unikatowego projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”. Głównym jego celem jest ochrona przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości rękodzielniczej. Autorom akcji – świadomym, że tradycyjne rzemiosło przeżywa obecnie renesans – przyświecała także myśl, aby młodym ludziom dać szansę zdobycia wyjątkowych kwalifikacji zawodowych w zakresie „profesji ginących”.

ECKiW w Roskoszy zaproponowało uczestnikom OHP z całego kraju szkolenia w następujących zawodach: kamieniarz, zdun, piekarz, cukiernik, tkacz, rymarz, kowal, dekarz, strzecharz i kołodziej. Projekt skierowany jest do osób w wieku pomiędzy 18-tym a 25-tym rokiem życia. Głównie do tych, którzy mają trudności ze zdobyciem pracy z uwagi na brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia lub wiedzy na temat skutecznych metod poszukiwania zatrudnienia. Dlatego też, beneficjenci projektu, prócz szkoleń zawodowych, mogą skorzystać ze wsparcia opiekuńczo-wychowawczego, doradztwa zawodowego, warsztatów aktywnego poszukiwania pracy oraz kursu przedsiębiorczości.

W realizacji projektu uczestniczyło 16 Wojewódzkich Komend OHP, 5 Centrów Kształcenia i Wychowania OHP: CKiW w Tarnowie, w Oleśnicy, w Gołdapi, w Pleszewie, w Szczawnicy oraz ECKiW OHP w Roskoszy. Instruktorzy z tych ośrodków zostali przeszkoleni w zawodach ginących przez kadrę Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego.

„Ta akcja w znakomity sposób łączy ideę przedsiębiorczości z promocją historii i kultury regionalnej. Dowodzi tego nie tylko jej popularność, lecz również fakt, że większość uczestników biorących w niej udział podjęło własną działalność gospodarczą” – mówi Małgorzata Zając, lokalny koordynator projektu.

Na terenie ECKiW OHP w Roskoszy działa również biblioteka, w której można zdobyć fachowe lektury dotyczące każdego ginącego zawodu. W zbiorach są m.in. podręczniki, poradniki, czasopisma, filmy instruktażowe oraz szereg profesjonalnych pomocy naukowych.

Projekt „Ginące zawody pomysłem na przyszłość?” był realizowany ze środków unijnych Erasmus+.

Źródło: Komenda Główna OHP
Wioski ginących zawodów szansą na przyszłość
Wioski ginących zawodów szansą na przyszłość
Wioski ginących zawodów szansą na przyszłość
Wioski ginących zawodów szansą na przyszłość
Wioski ginących zawodów szansą na przyszłość
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting