Wiedzą jak chronić powietrze

Praca konkursowa Michaliny Turskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w ŻychlinieMichalina Turska ze Szkoły Podstawowej w Żychlinie zwyciężyła w drugiej „Olimpiadzie wiedzy pt. niska emisja w Aglomeracji Konińskiej”, która zakończyła się we wtorek – 14 listopada 2017 r.– w Starostwie Powiatowym w Koninie. W tym ekologicznym projekcie, finansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, wzięło udział 271 uczniów ze szkół podstawowych z Konina i powiatu konińskiego.

Do olimpiady przystąpiło 20 szkół podstawowych, osiem z Konina i 12 z gmin powiatu konińskiego. Pierwszym etapem konkursu były zajęcia edukacyjne. W szkołach miasta i gmin powiatu konińskiego nauczyciele przedmiotów przyrodniczych wyjaśniali szóstoklasistom dlaczego warto chronić powietrze przed zanieczyszczeniami, jakie substancje powodują jego zatruwanie oraz wskazywali czyste, ekologiczne sposoby wytwarzania energii i ogrzewania domów. Szkolny etap zakończył test wiedzy, który oceniła Komisja powołana przez Starostę Konińskiego.

Spośród wszystkich uczniów wybrała ona 20 najlepszych, którzy zakwalifikowali się do finału (14 listopada). Finaliści przygotowali plakaty zachęcające do ograniczenia niskiej emisji komunikacyjnej lub komunalnej, promujące ochronę powietrza, czy też odnawialne źródła energii. Spośród prac Komisja wybrała najlepszy plakat, który zostanie zaprezentowany w szkołach miasta i regionu. Plakat przypomina o wyborze, przed jakim wielu z nas staje każdego dnia: dbanie o powietrze i ekologiczny styl życia lub choroby, a w konsekwencji nierzadko i śmierć.

Decyzją Komisji Konkursowej laureatką Olimpiady została Michalina Turska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie, która z rąk starosty konińskiego Stanisława Bielika odebrała nagrody rzeczowe i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie. Drugie miejsce przypadło Igorowi Krasowi ze Szkoły Podstawowej im. Z. Urbanowskiej w Koninie, a trzecie Martynie Grochocińskiej ze Szkoły Podstawowej w Krzymowie. Wyróżniono też Nikolę Dembowską ze Szkoły Podstawowej w Morzyczynie. Trzy szkoły, w których uczą się laureaci Olimpiady otrzymały elektroniczne stacje pogodowe.
Pozostali finaliści otrzymali powiatowe gadżety, do swoich szkół zabrali też wydrukowany zwycięski plakat.
Finał
Zwycięzka praca konkursowa Michaliny Turskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żych