VI Dni Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie konińskim

Powiat koniński uczcił w środę (7 czerwca) święto rodzin zastępczych. W rodzinnym, kolorowym festynie wzięło udział ponad 200 osób.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego świętowany jest w Polsce 30 maja. W powiecie konińskim to ważny dzień dla 122 rodzin oraz 221 objętych pieczą dzieci.

Gościnna Gmina Kazimierz Biskupi po raz szósty stała się miejscem integracji rodzin zastępczych z naszego powiatu. W świętowaniu, które odbyło się 7 czerwca w kazimierskim Amfiteatrze i na placu przy Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny, uczestniczyło ponad 70 rodzin zastępczych. Do wspólnego świętowania dołączyli też przedstawiciele samorządu powiatu: przewodniczący rady Ryszard Nawrocki, wicestarosta Władysław Kocaj, członek zarządu powiatu Radosław Kelm, a także samorządowcy z gminy Kazimierz Biskupi: wójt Grzegorz Maciejewski, przewodnicząca rady Mirosława Zalewska oraz zastępca wójta i sekretarz gminy Barbara Łechtańska. Wśród gości nie mogło też zabraknąć osób na co dzień współpracujących z rodzinami zastępczymi oraz wolontariuszy – studentów resocjalizacji z Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.

- „Rodzicielstwo zastępcze to misja, dzięki której dzieci po trudnych życiowych przejściach, mają szansę wzrastać w atmosferze bezpieczeństwa, akceptacji, ciepła i troski. Dlatego bardzo doceniamy rolę rodzin zastępczych i staramy się tak często, jak to możliwe podkreślać ich znaczenie oraz rangę społeczną. Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest jednym z takich dorocznych wydarzeń, które ma pokazać jak ważną misję mają do spełnienia rodziny zastępcze. Poza tym, ma służyć integracji tego środowiska i zapewnić wszystkim jego uczestnikom dużo radości podczas wspólnej zabawy” – mówi Elżbieta Sroczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.

Tegoroczne obchody Dni Rodzicielstwa Zastępczego zgromadziły ponad 200 gości, dla których przygotowano liczne atrakcje. Poza występami artystycznymi podopiecznych kazimierskiego GOK-u oraz zajęciami edukacyjno-rekreacyjnymi, na uczestników festynu czekały animacje ruchowe, konkurencje sportowe, pokazy sprzętu strażackiego i mecz piłki nożnej. Najmłodsi chętnie korzystali z kącika artystycznego, malowania twarzy czy atrakcji z balonami w roli głównej.

Po rodzinnej modlitwie, uczestnicy spotkania integrowali się na przyklasztornym placu podczas wspólnego grillowania. Nie zabrakło również chwil wzruszeń. Pod adresem rodziców zastępczych padło wiele ciepłych słów. Wszyscy otrzymali również pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za ofiarowaną dzieciom miłość, troskę i wychowanie, za którymi stoi codzienna odpowiedzialna i pełna wyzwań praca.

VI Dni Rodzicielstwa Zastępczego w Powiecie Konińskim zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, Gmina Kazimierz Biskupi i Klasztor Misjonarzy Świętej Rodziny, przy wsparciu: Spółdzielni Socjalnej „Kazimierzanka”, Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Kazimierz Biskupi, Szkoły Podstawowej, Przedszkola Gminnego oraz Dziennego Domu Seniora w Kazimierzu Biskupim, a także studentów I i III Roku Resocjalizacji Akademii Nauk Stosowanych w Konie i uczennic Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Koninie.
VI Dni Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie konińskim