V Powiatowe Dni Rodzicielstwa Zastępczego

Rodziny zastępcze z powiatu konińskiego spotkały się 8 czerwca w Kazimierzu Biskupim, by wspólnie świętować z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony jest w Polsce 30 maja. W tym wyjątkowym czasie szczególnie zwracamy uwagę na wysiłek, jaki podejmują rodzice zastępczy dla osamotnionych i odrzuconych dzieci. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest zapewnienie młodym ludziom spokojnego dzieciństwa, wykształcenia oraz, co najważniejsze, miłości.

„Dla Powiatu Konińskiego to bardzo wyjątkowe święto, jako że całość zadania dotyczącego pieczy zastępczej realizowana jest w stu procentach przy udziale rodzin zastępczych, bez potrzeby korzystania z opieki instytucjonalnej, czyli domów dziecka” – mówi Dorota Kaźmierczak, kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie. „Ubiegły rok był wyjątkowo trudny, wykonaliśmy aż 59 nowych zabezpieczeń dzieci w pieczy zastępczej. Na koniec 2021 r. w 140 rodzinach zastępczych przebywało 243 dzieci. Dlatego cieszymy się, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią mogliśmy znów spotkać się w tak licznym gronie i podziękować w ten symboliczny sposób rodzicom zastępczym za ich codzienny trud” – dodaje Dorota Kaźmierczak.

W kaźmierskim Amfiteatrze, na piątej już edycji imprezy, spotkali się przedstawiciele Powiatu Konińskiego, Gminy Kazimierz Biskupi, Ośrodków Pomocy Społecznej, dyrektorzy i pedagodzy szkolni, a także przede wszystkim rodziny zastępcze z powiatu konińskiego oraz dzieci i młodzież w nich przebywające.

Zgromadzonych gości przywitała najstarsza stażem zawodowym rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego – państwo Zofia i Józef Walkowscy z gminy Golina. Na scenie występowali podopieczni Gminnego Ośrodka Kultury w Kazimierzu Biskupim i przyjaciele z Ukrainy. Uczestnicy imprezy, dzięki pomocy studentów II i III roku resocjalizacji Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, brali też udział w licznych grach i zabawach rodzinnych na świeżym powietrzu. Świętowanie zakończyło się przy ognisku i muzyce.

W organizacji V Powiatowych Dni Rodzicielstwa Zastępczego Powiat Koniński wsparł Urząd Gminy Kazimierz Biskupi oraz Klasztor Misjonarzy Świętej Rodziny.
V Powiatowe Dni Rodzicielstwa Zastępczego