Uczniowie z Żychlina obchodzili Światowy Dzień Turystyki

Z okazji Światowego Dnia Turystyki  2 października 2017 r. w parku przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie odbyła się IV Gra Terenowa.

Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, drugi dzień października, spędzili na wspólnej międzyprzedmiotowej IV Grze Terenowej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Turystyki. Wzięło w niej udział aż 26 grup składających się z 3-4-osobowych zespołów uczniów.

Jak informuje Joanna Gadomska, nauczycielka ZSEU w Żychlinie – celem głównym gry było zdobycie przez grupę jak największej liczby  punktów. Punkty można było zdobyć poprzez poprawne wykonanie zadań, które znajdowały się w teczce otrzymanej na początku gry oraz po odszukaniu i dotarciu do stanowisk znajdujących się na terenie parku i wykonanie znajdujących się tam zadań. Na odwiedzenie wszystkich stanowisk oraz wykonanie zadań grupy miały 60 minut. Każda grupa do wykonania miała 20 zadań różnego typu – teoretyczne i praktyczne, np: odpowiedzieć na pytania dotyczące Żychlina, historii szkoły, budynku oraz pracowników ZSEU, rozwiązać zadania z biologii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, historii sportu, języków obcych oraz literatury, rozwiązać krzyżówki, ułożyć puzzle, rozpoznać gatunki drzew po liściach, przyporządkować flagi do krajów, dopasować stolicę do danego państwa, rozwiązać zadania w języku niemieckim oraz angielskim, odszukać w parku zaznaczone na mapie skarby dendrologiczne i podać ich nazwy, rozwiązać rebusy. Zadania znajdujące się w parku na stanowiskach trzeba było wykonać w określonym czasie. Za każde wykonane zadanie grupa mogła otrzymać od 1 do 10 punktów. O klasyfikacji końcowej decydowała suma zdobytych punktów. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla najlepszych grup nastąpi 13 października w czasie obchodów Dnia Edukacji Narodowej oraz Ślubowania Klas Pierwszych.

Zorganizowana gra jest ciekawym przedsięwzięciem edukacyjnym, gdyż taka forma zajęć aktywizuje młodzież, uatrakcyjnia zajęcia lekcyjne oraz sprzyja uczeniu się. Ukazuje również korelację wiedzy z biologii, ekologii, geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języków obcych. W czasie gry propagowana jest aktywność ruchowa jako forma spędzania czasu wolnego. Uczniowie mają również szanse obcować z otaczającą ich przyrodą parku, na terenie którego mieści się szkoła. Zorganizowana gra kształtuje także umiejętności współdziałania w grupie i pracy zespołowej a także umożliwia integrację młodzieży w klasach pierwszych z terenu gminy, miasta i powiatu – dodaje Agnieszka Marciniak, nauczycielka ZSEU w Żychlinie.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanej grze. Na trasie, mimo widocznej zaciętej rywalizacji przy zaliczaniu poszczególnych zadań, panowała miła i przyjazna atmosfera. Dzięki dobrze zorganizowanej grze wszyscy dobrze się bawili, aktywnie spędzając czas.

Pomysłodawcami gry są nauczycielki ZSEU, opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego: Agnieszka Marciniak oraz Joanna Gadomska. Zorganizowana „Międzyprzedmiotowa gra terenowa na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Żychlinie” zatwierdzona została jako innowacja pedagogiczna w Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Zadania do gry przygotowane zostały przez nauczycieli różnych przedmiotów: Agnieszkę Marciniak, Joannę Gadomską, Ewelinę Jankowską, Agnieszkę Rogalską, Monikę Kieliszak, Ewę Wallis, Urszulę Kamińską, Magdalenę Śliwińską, Piotra Rosiaka oraz Adama Dobropolskiego.
IV Gra Terenowa z okazji Światowego Dnia Turystyki w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychli