Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Uczeń pierwszej klasy zwycięzcą prestiżowego konkursu

Mikołaj Błaszczyk  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Sompolnie wygrał I edycję konkursu „Cosmic Challenge”, organizowanego na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie przez fundację „Spaceship”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej we współpracy z ośrodkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zadaniem uczestników pierwszego etapu konkursu było napisanie pracy na temat: „Najważniejsze problemy związane z założeniem pierwszej osady ludzkiej w Kosmosie i sposoby ich rozwiązania”. Mikołaj, jako najbardziej odpowiednie miejsce do stworzenia takiej osady wybrał Księżyc. Etap finałowy, do którego dostało się 20 osób z całej Polski, polegał na obronie swojej pracy. Jury konkursu, w skład którego wchodzili m. in. przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN, Mars Society Polska oraz Polskiej Agencji Kosmicznej, najwyżej oceniło prezentację i odpowiedzi na pytania Mikołaja.  Nagrodą główną, jaką otrzymał uczeń, jest wyjazd wraz z opiekunem do obserwatorium Gran Telescopio Canarias, na wyspę La Palma (Wyspy Kanaryjskie).

Przestrzeń kosmiczna interesowała Mikołaja właściwie od zawsze. Już jako sześcioletni chłopiec poszukiwał informacji na temat wszechświata. Najbardziej zafascynował się teorią Wielkiego Wybuchu. Powodem tego była informacja, że z niesamowicie małego punktu powstała otaczająca nas materia.

Mikołaj pozostał wierny swoim pasjom z okresu wczesnego dzieciństwa, w dalszym ciągu zgłębia swoją wiedzę o wszechświecie oraz podejmuje nowe wyzwania, przygotowując się do kolejnych konkursów.
 
 
Uczeń pierwszej klasy zwycięzcą prestiżowego konkursu
Uczeń pierwszej klasy zwycięzcą prestiżowego konkursu
Uczeń pierwszej klasy zwycięzcą prestiżowego konkursu
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting