Tradycja z żurem

Mieszkańcy gminy Kramsk chcą ocalić od zapomnienia jedną z najbardziej niezwykłych tradycji wielkanocnych – wybijanie żuru. Na kilka dni przed Wielkim Czwartkiem, kiedy okna panien maluje się żurem, w sobotę Gimnazjum w Kramsku przypominano ten i inne wielkanocne zwyczaje.

Własnoręcznego wybicia żuru można było spróbować już przed szkołą, gdzie ustawiono przygotowano okno, które można było własnoręcznie zachlapać tłustym żurem. Pozostałe wielkanocne tradycje – przede wszystkim te kulinarne – czekały na gości w szkole. Gospodynie rywalizowały w konkursie na najsmaczniejszy żurek, ludowi artyści prezentowali i sprzedawali swoje wielkanocne ozdoby, a przedstawiciele władzy i gości zdobili wielkie jaja, które później licytowano na specjalnej aukcji, z której pieniądze przekazano jednej z potrzebujących wsparcia uczennic ze szkoły.
Całość wielkanocnego spotkania z tradycją pięknymi występami ozdobiły: Zespół Tańca Ludowego „Kościelec”, dziecięcy zespół „Dzieci Kujaw” z Kramska oraz seniorki z grupy wokalnej „Sentymentalne serca”.
Na prawdziwe wybijanie żuru trzeba poczekać do Wielkiego Czwartku. O ile duch tradycji wśród kawalerów zainteresowanych losem kramskich panien nie zaginie…

Kramskie Wybijanie Żuru swoim patronatem objęła starosta koniński Małgorzata Waszak, a imprezę finansowo wsparło Starostwo Powiatowe w Koninie.
Kolekcję szydełkowych zajączków
Tradycyjne potrawy Wielkanocne przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich
Od lewej: Robert Żurański - kapelmistrz orkiestry Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo-
Żur wielkanocny przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich