Światowy Dzień Ziemi w Żychlinie

„Zmieniamy nawyki – nie klimat”, to tegoroczne hasło przyświecające obchodom Światowego Dnia Ziemi, które po raz dziewiąty świętować będziemy 29 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie.

Celem imprezy jest zwrócenie uwagi na problematykę związaną z ocieplaniem się klimatu, wskazanie możliwości indywidualnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz uświadamianie osobistej odpowiedzialności za podejmowane decyzje konsumenckie, które mogą przyczynić się do zmian w klimacie Ziemi.

Podczas największego ekologicznego święta, obchodzonego od 1970 roku w 192 krajach świata, a od 2006 roku w ZSE-U w Żychlinie, jury konkursowe wyłoni laureatów 6 konkursów, które adresowane były do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Konina i powiatu Konińskiego (Stare Miasto, Żychlin, Lisiec Wielki, Krzymów, Kramsk, Zbiersk, Skulsk, Sławsk, Golina, Wysokie, Rychwał, Sompolno i Kleczew):
  • literackiego na „List do mieszkańców swojej miejscowości z prośbą o oszczędzanie prądu w domu”;
  • na prezentację multimedialną „Sposoby ochrony powietrza w Polsce”;
  • na album „Globalne zagrożenia środowiska”;
  • na makietę „Wiatraki i młyny wodne”;
  • plastycznego na plakat „Dbam o środowisko – oszczędzam wodę i prąd”;
  • fotograficznego „Dobry klimat dla rodziny”.
Od kilku lat organizowany jest również konkurs dla nauczycieli, opiekunów kół biologicznych i ekologicznych, animatorów edukacji ekologicznej oraz opiekunów Ligii Ochrony Przyrody. Zadaniem pedagogów było opracowanie scenariusza zajęć nt. „Zmiana ludzkich nawyków dobrem dla środowiska”.

Na obchody Światowego Dnia Ziemi 29 kwietnia 2014 r. o godz. 10.00 zaprasza ZSE-U w Żychlinie wspólnie z Wyższą Szkołą Kadr Menedżerskich w Koninie.

Impreza odbędzie się pod patronatem honorowym Starosty Konińskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Towarzyszyć jej będą występy artystyczne oraz wystawa ekologiczna.