Światowy Dzień Ziemi w Żychlinie

Już po raz szósty w Zespole Szkół Ekonomiczno Usługowych  im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, odbędzie się 19 kwietnia uroczystość z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizowana pod patronatem Starostwa Powiatowego w Koninie.

Hasłem Światowego Dnia Ziemi 2011 jest „Las całkiem blisko nas” co jest konsekwencją decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, iż rok 2011 zostaje ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Lasów. W związku z powyższym organizatorzy Dnia Ziemi z ZSE-U podjęli współpracę z ludźmi, którzy dbają o przyrodę, ale też umożliwiają Polakom bezpieczne korzystanie z jej dóbr – czyli z pracownikami Nadleśnictwa Konin.

Wspólnie zaprosili uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do 6 konkursów związanych z tematem tegorocznego Dnia Ziemi. Do wspólnej zabawy włączyli się uczniowie szkół gimnazjalnych (Gimnazjum nr 1, 3, 6, 7 w Koninie, gimnazja w : Golinie, Żychlinie, w Liścu Wielkim i Rychwale, Starym Mieście, Sławsku, Skulsku, Grzymiszewie i Krzymowie) i ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego (w Żychlinie, Kleczewie i Sompolnie), którzy zadeklarowali udział konkursach. Przygotowano również konkurs dla nauczycieli, opiekunów kółek biologicznych, animatorów edukacji ekologicznej, opiekunów LOP, który polegał na stworzeniu scenariusza zajęć z uczniami w lesie.

Gościem specjalnym uroczystości będzie polska działaczka ekologiczna, założycielka i prezes Fundacji Nasza Ziemia, która 1994 zainicjowała w Polsce akcję Sprzątanie Świata. Osoba, której działania znalazły uznanie u władz państwowych: w 2001 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2002 została uhonorowana Orderem Uśmiechu. Została uznana Człowiekiem Roku 2004 Polskiej Ekologii – Mira Stanisławska-Meysztowicz.