Starostwo na turkusowo w akcji profilaktyki raka jajnika

Po raz pierwszy w Polsce, w czwartek (8 maja) obchodzono Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Inicjatorem obchodów są organizacje pacjentów – partnerzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej”.
– Nie mogło nas zabraknąć w takiej akcji – mówi z przekonaniem Małgorzata Waszak, starosta koniński.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika, 8 maja w kilku miastach w całej Polsce na turkusowo/niebiesko (symbol raka jajnika) podświetlono różne obiekty architektoniczne.
- Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie
- INEA Stadion w Poznaniu oraz Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich
- gmach Starostwa Powiatowego w Koninie,
- budynek konińskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu,
- fontanna na Rynku oraz plac św. Michała w Sanoku.

W Koninie akcja podświetlenia budynków trwała od 19.00 do 22.00. Wcześniej, w ciągu dnia, na Placu Niepodległości w Koninie kobiety chcące włączyć się do akcji, dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Magnolia, mogły pomalować swoje paznokcie na turkusowo. Przez cały tydzień taki kolor paznokci miała też starosta koniński Małgorzata Waszak, która z radością przyjęła inicjatywę konińskiego stowarzyszenia.
– Jednym z zadań powiatów jest promocja i ochrona zdrowia. Cieszę się, że poprzez te proste gesty mogliśmy zwrócić uwagę na ten bardzo ważny problem społeczny – mówi Małgorzata Waszak, starosta koniński.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak jajnika, będąc trzecim najpowszechniejszym nowotworem ginekologicznym, diagnozowany jest co roku u ponad 230 tys. kobiet na świecie i u ponad 3,5 tys. Polek.
W latach 2000-2011 na nowotwór złośliwy jajnika w Wielkopolsce zmarły 2644 kobiety, w Koninie zmarły 52 kobiety. W powiecie konińskim 82.
Starostwo na turkusowo w akcji profilaktyki raka jajnika