Spotkanie z ambasadorem Uzbekistanu

Ambasador Uzbekistanu wraz ze współpracownikami odwiedzili wczoraj (26 lipca) Starostwo Powiatowe w Koninie.

Ambasador dr Bakhram Babaev wraz z radcą Mirzokhidem Alikulovem oraz administratorem Ambasady Uzbekistanu Sardorem Akhamotovem odpowiedzieli na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Koninie oraz Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Celem wizyty było nawiązanie stałej współpracy, szczególnie w dziedzinie edukacji wyższej oraz rynku pracy.

Ambasador podkreślił, że uzbecka młodzież chce się kształcić w dobrych uczelniach i bardzo sobie ceni polski system szkolnictwa wyższego – „Mamy już podpisanych kilka umów (7-8) między uczelniami. Studenci z Uzbekistanu studiują w Polsce, natomiast studenci z Polski przyjeżdżają na studia do Uzbekistanu”. Obecna na spotkaniu prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Koninie dr Karina Zawieja-Żurowska wyraziła chęć stałej współpracy, która polegałaby między innymi na wymianie studenckiej.

Ambasador Republiki Uzbekistanu w Polsce mówił również o perspektywach kooperacji w dziedzinie rynku pracy. Maciej Rejniak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie, omowił możliwości rozwoju takiej współpracy – „Nasz lokalny rynek pracy jest otwarty na obywateli Uzbekistanu. Poszukujemy chętnych do prac sezonowych, fizycznych, w branży turystycznej. Wiele wolnych stanowisk odnajdziemy także w obszarach usług medycznych i opiekuńczych”.

Podczas spotkania z dyplomatami wicestarosta koniński Władysław Kocaj przedstawił najważniejsze informacje na temat powiatu, m.in.: zadania z dziedziny oświaty, turystyki, gospodarki czy inwestycji. Z kolei, Pan ambasador zwrócił uwagę na wspólne doświadczenia, które łączą nasze kraje: miejsce urodzenia polskiej artystki Anny German w Urgenczu oraz pomoc narodu uzbeckiego armii gen. Władysława Andersa i towarzyszącej jej ludności cywilnej.

Po spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Koninie goście udali się do Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie oraz do Starego Miasta.
Spotkanie z ambasadorem Uzbekistanu