Sport i wychowanie fizyczne w badaniach naukowych

W imieniu prof. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie, dr Joanna Chojnacka-Gӓrtner, prorektor ds. rozwoju i promocji, otworzyła 23 października V Konferencję Naukową „Kultura fizyczna – stan i perspektywy”. Seminarium zorganizowała Katedra Morfologicznych i Czynnościowych Podstaw Kultury Fizycznej Wydziału Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia PWSZ w Koninie. Patronat honorowy objęli rektor uczelni, prezydent miasta i przewodniczący konwentu.

Sesji plenarnej przewodniczyli prof. dr hab. Bogusław Marecki, kierownik KMiCPKF, i dr Piotr Inerowicz, dziekan WKFiOZ, natomiast wykłady przedstawili: prof. dr hab. Andrzej J. Szwarc (UAM), który pytał: Czy sport wymaga regulowania przepisami prawa?, dr Wacław Petryński (GWSH w Bielsku-Białej) odniósł się do Systemowo-teoretycznego ujęcia antropokinezjologii, a prof. dr hab. n. med. Maciej Pawlak podjął Zagadnienia bólu w szermierce (AWF w Poznaniu).
Po krótkiej przerwie obrady odbywały się już w sekcjach, gdzie poruszono m.in. tematykę sportu wśród studentów akademii wychowania fizycznego, sportu kobiet w Polsce w 1925 roku, historii kultury fizycznej. Naukowcy obecni na konińskiej konferencji odnieśli się także do wychowania fizycznego i sportu jako formy resocjalizacji w polskim systemie penitencjarnym.
Piątej edycji konińskiej konferencji dla specjalistów związanych z kulturą fizyczną towarzyszył kolejny tom materiałów naukowych „Sport i wychowanie fizyczne w badaniach naukowych. Teoria i praktyka” pod redakcją Janusza Kwiecińskiego i Macieja Tomczaka.
aria
Sport i wychowanie fizyczne w badaniach naukowych