Rychwał powiatową stolicą orkiestr dętych

Wystrzałem z muszkietów Grupy rekonstrukcji historycznej „Rebel Regiment” rozpoczęły się oficjalne obchody muzycznego święta orkiestr dętych – XVI Rychwalskich Impresji Muzycznych. Podczas Powiatowego Pikniku Orkiestr 7-8 września w Rychwale gościło aż dziesięć zespołów z różnych stron kraju.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Vida Artis, Orkiestra Quantum OSP w Rychwale, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Urząd Gminy i Miasta Rychwał.

W tegorocznej edycji Impresji zaprezentowały się orkiestry dęte z Woli (woj. śląskie), Łososiny Dolnej (woj. małopolskie), Wschowy (woj. lubuskie), Aleksandrowa Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie), Janowca Wlkp. (woj. zachodnio-pomorskie), a także zespoły z województwa wielkopolskiego: ze Rzgowa, Mycielina, Rajska, Czajkowa oraz gospodarze wydarzenia – Orkiestra Quantum z Rychwała.

W sobotę, 7 września, muzycy pięciu orkiestr gościli z paradami i krótkimi koncertami w każdym zakątku gminy. Następnego dnia wszystkie orkiestry wraz z zespołami mażoretek przeszły w barwnym korowodzie ulicami Rychwała, wykonując wspólnie kilka utworów marszowych. Zwieńczeniem imprezy były koncerty plenerowe dla sympatyków orkiestr dętych w Parku Miejskim.

Organizatorzy zadbali również o najmłodszych uczestników imprezy, dla których zorganizowano konkursy i Holi Festival (Festiwal Kolorów). W wydarzeniu wzięły udział lokalne grupy artystyczne, kluby motocyklowe z powiatu konińskiego czy Oddział Specjalny 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

„Do naszego małego Rychwała zapraszamy orkiestry od wielu lat. Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, że zespoły same się zgłaszają i oferują swój udział w Pikniku. Jest nam niezmiernie miło z tego powodu, bo to oznacza, że Rychwalskie Impresje Muzyczne, to impreza ciesząca się uznaniem w muzycznym świecie orkiestr dętych, a udział w niej staje się naprawdę wyjątkowy. Niektóre z orkiestr to już nasi muzyczni przyjaciele” – powiedział Zbigniew Osajda kapelmistrz Orkiestry Quantum OSP w Rychwale.

XVI Impresje Muzyczne pozostawią wspomnienia nie tylko w kronikach organizatorów. „To naprawdę niesamowity festiwal! Mimo, że wróciliśmy do Wschowy zmęczeni to zdecydowanie była to jedna z ciekawszych przygód w naszej dotychczasowej historii i jeszcze długo będziemy wracać myślami do Rychwała. Tak się organizuje festiwale na najwyższym poziomie. Dziękujemy za wszystko” – mówił Remigiusz Kuropka kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej we Wschowie.

XVI Piknik Orkiestr w Rychwale był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Konińskiego i Gminy Rychwał.
Rychwał powiatową stolicą orkiestr dętych