Rozpoczynają się 15. Chopinowskie Interpretacje Młodych

Sześcioro młodych pianistów weźmie udział w XV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, który odbędzie się w Koninie i Żychlinie w dniach 15-17 listopada 2018.

Przesłuchania młodych pianistów, recitale znanych, nagradzanych na wielu konkursach pianistycznych artystów, wieczory wypełnione piękną muzyką, także w pałacu Bronikowskich w Żychlinie koło Konina, gdzie prawie 200 lat temu przebywał na weselu młody Fryderyk Chopin. Dla wszystkich miłośników Koncertów Chopinowskich rozpoczynający się festiwal to nie lada gratka. Szczególna atmosfera tego wydarzenia na długo zapada w pamięć słuchaczy.

Przez ostatnie 15 lat można było wysłuchać wielu recitali chopinowskich w wykonaniu utalentowanej młodzieży. Odbyło się również wiele niezapomnianych koncertów towarzyszących festiwalowi w wykonaniu uznanych polskich artystów oraz znakomitych wykładów prowadzonych przez niekwestionowane autorytety z dziedziny muzykologii i publicystyki. Obecność jurorów oceniających muzyczne zmagania młodzieży należących do elity pedagogiki fortepianowej w Polsce i na świecie, to dla uczestników Festiwalu ogromne wyzwanie i inspiracja do rozwijania własnych umiejętności.

Swoje umiejętności zaprezentuje w Koninie sześcioro pianistów. Będą to: Marek Jeutner (PSM I i II st. Gliwice), Marianna Sereda (OSM II st. w Krośnie), Eryk Parchański (ZPSM Kielce), Aleksandra Janusz (UMFC Warszawa), Karolina Kuśmierz (PSM I i II st. Suwałki) i Shengye Cheng (PZSM Bydgoszcz). Przewodniczącym jury  tegorocznego festiwalu będzie Waldemar Andrzejewski. Razem z nim pianistów oceniać będą prof. Katarzyna Popowa-Zydroń i Marek Dyżewski, eseista i dziennikarz muzyczny.

Festiwal rozpocznie konferencja: „Polskie drogi do niepodległości. Od Chopina do Paderewskiego”, która odbędzie się (15 listopada) w ZSEU w Żychlinie. W czasie konferencji wystąpią: Justyna Chłap-Nowakowska, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, polonistka, krytyk literacki – „Poezja i niepodległość”, dr hab. Piotr Cichoracki, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk – „Józef Piłsudski. Wyboista droga do niepodległości”, Maciej Negrey, adiunkt Uniwersytetu Jagiellońskiego, kompozytor i muzykolog – „Polscy symfonicy XIX wieku na drodze do niepodległości”, Marek Dyżewski, były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, eseista, dziennikarz – „Ignacy Jan Paderewski. Ojczyźnie i rodakom”. Wstęp na wszystkie wykłady i przesłuchania pianistów jest wolny.

W sobotę 18 listopada w sali Domu Kultury CKiS „Oskard” ogłoszone zostaną wyniki XV Festiwalu. Tej uroczystości i prezentacjom laureatów towarzyszyć będzie występ sekstetu smyczkowego, złożonego z solistów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, pod kierunkiem Jarosława Thila. Muzycy wykonają kompozycje Józefa Elsnera i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, kompozytorów współczesnych Fryderykowi Chopinowi. Wstęp na ten koncert z zaproszeniami.

Organizatorami XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” są:  Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury. Ich partnerami są: PSM I i II st. w Koninie, CKiS Konin, KDK, MBP w Koninie oraz konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

PROGRAM FESTIWALU

15 listopada 2018 r. (czwartek)
(ZSzE-U w Żychlinie) Konferencja Polskie drogi do Niepodległości. Od Chopina do Paderewskiego
11.00 Rozpoczęcie konferencji