Różowy happening w ZSEU w Żychlinie

Październik – Miesiącem Walki z Rakiem. Pod takim hasłem w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie Joanna Gadomska, Elżbieta Goińska, Ewelina Jankowska, Agnieszka Marciniak oraz Ewa Wilczewska zorganizowały różowy happening.

Ideą happeningu było zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania powstawaniu nowotworów, zgodnie z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem. W celu popularyzowania wiedzy o nowotworach, jedna z nauczycielek – Joanna Gadomska wygłosiła prelekcję nt. „Co o nowotworach każdy wiedzieć powinien.” W czasie wykładu uczniowie znaleźli odpowiedzi na takie pytania: Co to jest nowotwór? Jakie są przyczyny powstawania komórek nowotworowych? Co to są czynniki kancerogenne? Jakie są pierwsze niepokojące objawy rozwoju nowotworu, które wymagają koniecznej konsultacji z lekarzem? Czym się różni nowotwór złośliwy o niezłośliwego? Co to jest mięśniak, tłuszczak, naczyniak? Co to jest rak, mięsak, glejak, chłoniak, białaczka? Jakie są etapy rozwoju nowotworu złośliwego? Co to są przerzuty? Jakie są sposoby leczenia chorób nowotworowych? Co należy robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Na znak solidarności z osobami chorującymi na nowotwór uczniowie ubrali się na różowo oraz przynieśli różowe balony, parasolki i szaliki. Każdy uczeń, po wejściu do sali konferencyjnej ZSEU, otrzymał różową wstążeczkę. Przez cały dzień trwania akcji szkoła udekorowana była plakatami i ulotkami, które zawierały informację o nowotworach, ich rozwoju, zapobieganiu, objawach i leczeniu.

W celu promowanie postaw prozdrowotnych, podjęte zostały w szkole liczne działania towarzyszące. Zorganizowane zostały dwa konkursy: Wiedzy o Nowotworach” oraz plastyczny na plakat „Nie! Bo Rak”.
Różowy happening w ZSEU w Żychlinie