Rozmawiano o zagrożeniach epidemią afrykańskiego pomoru świń

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyło się 15 września 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Koninie. Naradzie przewodniczył Stanisław Bielik, starosta koniński przy współudziale przedstawicieli policji, straży pożarnej, inspekcji weterynaryjnej i sanitarnej oraz zarządców dróg i służb odpowiedzialnych za sprawy społeczne – członków zespołu.

Aktualna sytuacja w zakresie zagrożenia epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF) była wiodącym tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Omówiono potencjalne zagrożenia, na które narażeni są hodowcy trzody chlewnej z powiatu konińskiego w związku z szybko rozprzestrzeniającą się chorobą wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, a także dziki.

Z uwagi na zaistniałą sytuację, Powiatowy Lekarz Weterynarii Ireneusz Szefliński, przybliżył członkom zespołu problematykę zjawiska, a także uaktualnił procedury i zadania jakie należą do odpowiednich służb, inspekcji i straży pożarnej. Poinformował również o konieczności ścisłej współpracy pomiędzy instytucjami w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Jaki informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii – wprowadzenie wirusa ASF do kraju wolnego od choroby następuje poprzez przemieszczanie się dzików, transport mięsa, produktów mięsnych, odpadków kuchennych i poubojowych, pochodzących od chorych świń i dzików. Przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi. Szczególną uwagę należy zwrócić na nielegalny handel zwierzętami (przede wszystkim trzodą chlewną) na targowiskach lub innych miejscach sprzedaży produktów rolnych. Podkreślono, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Na dzień 12 września br. w Polsce odnotowano 108 przypadków występowania tego wirusa u dzików i 20 ognisk u świń domowych. W większości są to przypadki zlokalizowane w województwie podlaskim, co więcej kolejne ogniska chorobowe potwierdzono w województwie mazowieckim – dodaje Paweł Figurski, kierownik Biura Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Koninie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przeprowadzi szkolenie dla funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej z zasad postępowania służb porządkowych i ratowniczych w czasie epidemii.