Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Rozmawiano o uzależnieniach wśród dzieci i młodzieży

Konferencję pt. „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży we współczesnym świecie” zorganizowała Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Ślesinie. Wydarzenie odbyło się  7 maja w innej niż zwykle formie. Uczestnicy spotkali się online z uwagi na panująca sytuacje epidemiczną.
 
Organizacja corocznych konferencji problemowych wpisała się na stałe w działania podejmowane przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Ślesinie. Tematyka tegorocznego sympozjum dotyczyła, jakże obecnego dziś, problemu społecznego – uzależnień, który nieustannie ewoluuje i przybiera coraz to nowe formy. Jest to jedno z największych zagrożeń współczesności i dotyka coraz większej liczby młodych osób.
 
Celem spotkania była odpowiedź na pytanie - co najczęściej popycha dzieci i młodzież do eksperymentowania z „nowinkami” i różnego rodzaju używkami i jaką rolę odgrywa w tym kontekście ich relacja z rodzicami?
 
Tematyka prezentacji specjalistów Poradni – pedagogów: Aleksandry Woźniak, Renaty Lipskiej, Aleksandry Wierzbińskiej i psychologa Anny Dubowicz-Zakrzewskiej, zabierających głos podczas konferencji koncentrowała się na takich zagadnieniach jak: uzależnienia behawioralne wśród dzieci i młodzieży, zaburzenia odżywiania, fonoholizm, siecioholizm, profilaktyka uzależnień. Natomiast gość specjalny konferencji, psychoterapeuta Ewa Joachimczak, omówiła znaczenie relacji terapeutycznej w pracy z osobami uzależnionymi zarówno w kontekście naukowym, jaki własnych doświadczeń pracy z pacjentami.
 
Zaspokojenie najważniejszych potrzeb dziecka takich jak: potrzeba kontaktu emocjonalnego, akceptacji, uznania, sukcesu czy bezpieczeństwa stanowią podstawę jego zdrowia psychicznego, które może chronić przed ucieczką w świat wirtualny, sięganiem po substancje psychoaktywne, eksperymentowanie z własnym ciałem, rozwiązania zastępcze, mające na celu niwelowanie bólu emocjonalnego, stresu, samotności, pustki. Badania pokazują, że już najmłodsze dzieci stają się konsumentami np. nowych technologii cyfrowych, a problem uzależnień coraz częściej dotyka właśnie ich.
 
Zapobieganie i minimalizowanie skutków występowania problemu uzależnień wśród dzieci i młodzieży wymaga współpracy różnych jednostek – rodziców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, specjalistów. Niezwykle ważne są: codzienna uważność i wrażliwość dorosłych, dobra bezpośrednia relacja z dzieckiem, bo wtedy mamy szansę, by nie przeoczyć ewentualnych niepokojących objawów w jego funkcjonowaniu. Im szybciej zaczniemy reagować na niepokojące nas sygnały, tym lepiej.
 
Ważne jest, by zwiększać świadomość dzieci i młodzieży na temat czyhających niebezpieczeństw w sieci, konsekwencji używania substancji odurzających, nadużywania mediów cyfrowych oraz propagować zdrowy styl życia. Podejmowanie działań profilaktycznych zapewne nie zlikwiduje problemu uzależnień, ale na pewno może ten problem ograniczyć. Działania profilaktyczne nie uchronią wszystkich, ale nawet jeśli uchronią choć jedną osobę, to znaczy, że są skuteczne i potrzebne.

W konferencji wzięło udział około 40 osób – rodziców, nauczycieli, wychowawców z powiatowych placówek oświatowych, co stanowi przejaw zainteresowania środowiska poruszonym tematem. Wśród  uczestników nie zabrakło również przedstawicieli konińskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting