Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Rozmawiali o bezpieczeństwie w powiecie

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Konińskiego odbyło się 2 lipca 2024 r. w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Koninie.

W spotkaniu udział wzięli: Starosta Koniński Katarzyna Fryza, Komendant Miejski Policji w Koninie mł. insp. Mariusz Jaworski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koninie bryg. Tomasz Kruszyński, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Agnieszka Dybała-Kamińska, Powiatowy Lekarz Weterynarii Roman Krej, funkcjonariusze policji oraz pracownicy Biura Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Koninie.

Głównymi tematami poruszanymi podczas komisji były zagadnienia dotyczące przestępczości wśród nieletnich, przestępczości narkotykowej w powiecie, stan przygotowań do zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego oraz stanu bezpieczeństwa weterynaryjnego i sanitarnego. Funkcjonariusze policji szczegółowo przedstawili przygotowane tematy, co umożliwiło wnikliwą dyskusję wszystkich uczestników. Podkreślono, że na obszarze powiatu konińskiego prowadzone są działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa.

Do priorytetowych działań należy profilaktyka prowadzona przez policjantów wśród młodzieży, uświadamiająca o zagrożeniach wynikających m.in. z hejtu w Internecie. Następnie przedstawiono problematykę przestępczości narkotykowej w powiecie. Zaznaczono, że każda substancja psychoaktywna jest uzależniająca i nie ma bezpiecznej dawki. Podkreślono, że choć powiat zmaga się z przestępczością narkotykową, jej skala nie odbiega od reszty kraju. Do dnia posiedzenia komisji nie odnotowano przypadków zażywania ani handlu fentanylem.

Komendant Miejski PSP bryg. Tomasz Kruszyński podkreślił, że funkcjonujące w powiecie jednostki PSP oraz OSP są dobrze wyszkolone i wyposażone, co umożliwia sprawne reagowanie na zdarzenia kryzysowe, np. skutki nawałnic. Podziękował również powiatowym służbom i administracji za owocną współpracę.

Dyrektor PSSE w Koninie Agnieszka Dybała-Kamińska uzupełniła wypowiedzi policjantów o tematykę dopalaczy, które jeszcze kilka lat temu były legalnie sprzedawane. Dzięki zmianom przepisów oraz współpracy sanepidu z policją, proceder ten został znacząco ograniczony na terenie powiatu. Omówiono także bezpieczeństwo na powiatowych kąpieliskach publicznych, wskazując możliwość wystąpienia zakwitu sinic, szczególnie nad jeziorem Gosławskim.

Komendanci KMP oraz PSP przedstawili działania swoich jednostek w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą, w tym patrole na akwenach wodnych
z wykorzystaniem łodzi.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Roman Krej omówił zagrożenia związane z ptasią grypą oraz afrykańskim pomorem świń. W związku z wystąpieniem ptasiej grypy na początku 2024 roku, prowadzony jest stały monitoring zagrożeń. Aktualnie nie stwierdzono przypadków ASF w powiecie. Wskazano również na zagrożenie związane z masowym napływem zwierząt z Ukrainy, które często nie posiadają wymaganych szczepień, co stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się wścieklizny.

Na zakończenie posiedzenia Starosta Koniński Katarzyna Fryza podsumowała dyskusję i podziękowała uczestnikom za merytoryczne wystąpienia oraz owocne debaty.

Foto: KMP w Koninie
 
Rozmawiali o bezpieczeństwie w powiecie
Rozmawiali o bezpieczeństwie w powiecie
Rozmawiali o bezpieczeństwie w powiecie
Rozmawiali o bezpieczeństwie w powiecie
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting