Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Rower za niepotrzebną odzież – zakończenie zbiórki „Zrób porządek w szafie” w Rychwale

Pomimo pandemii, ogromnym sukcesem zakończyła się akcja „Zrób porządek w szafie” organizowana przez Fundację Eco Textil we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Rychwale. W placówce udało się zebrać aż kilka kontenerów tekstyliów! Efektem całego projektu było przekazanie roweru trójkołowego dla Błażeja – ucznia szkoły.
Na czym polegała akcja?

Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły wrzucali niepotrzebną odzież do specjalnego kontenera, ustawionego na terenie ośrodka. Po zakończonej zbiórce, Fundacja Eco Textil odebrała zebraną odzież, która trafiła do sortowni – następnie niepotrzebne ubrania trafią do recyklingu lub dostaną drugie życie.

- Celem akcji było zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na sprawę recyklingu odzieży, kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców oraz, oczywiście zbiórka niepotrzebnych ubrań, które otrzymają teraz "drugie życie" - wyjaśnia Monika Lipnicka, prezes Fundacji Eco Textil.
W zamian za zebraną odzież, Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Rychwale otrzymał trójkołowy rower rehabilitacyjny dla ucznia z niepełnosprawnością.

Niepotrzebną odzież można wrzucać do specjalnych kontenerów

Do specjalnie oznaczonych pojemników można wrzucać niepotrzebną odzież, obuwie, dodatki, a także inne tekstylia. Wszystkie rzeczy są poddawane w 100% recyklingowi. Oddając odzież do odpowiednich kontenerów, dbamy o środowisko naturalne, gdyż mamy pewność, że ubrania nie trafią na wysypisko śmieci. Co ważne, część środków pochodzących z przetworzonej odzieży zasila konto Fundacji Eco Textil, która pomaga osobom z różnymi niepełnosprawnościami.
Sprzęt rehabilitacyjny za darmo

Dzięki środkom pozyskanym z recyklingu odzieży, Fundacja Eco Textil razem z partnerami prowadzi sieć ogólnopolskich wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego – w całej Polsce takich punktów jest już ponad 200. Lista placówek dostępna jest na stronie Fundacji: ecotextil.pl. Można w nich wypożyczać rowery trójkołowe, wózki, chodziki oraz kule.

Jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na wizytę w punkcie stacjonarnym, sprzęt można wypożyczyć przez Internet poprzez stronę ecotextil.pl/wypozyczalnia/.

W wypożyczalni online dostępne są również łóżka rehabilitacyjne, osoba wypożyczająca pokrywa jedynie koszt przesyłki kurierskiej.
 
- Wypożyczalnia sprzętu jest formą pomocy osobom niepełnosprawnym, ale również sposobem na podziękowanie wszystkim ludziom, którzy oddają niepotrzebną odzież do specjalnych pojemników. To dzięki środkom pochodzącym z recyklingu tekstyliów możemy udostępniać osobom niepełnosprawnym trójkołowe rowery, wózki, łóżka, kule i chodziki – dodaje Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.
 
Rower za niepotrzebną odzież - Zakończenie zbiórki
Rower za niepotrzebną odzież - Zakończenie zbiórki
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting