Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Rok 2024 rokiem Wincentego Witosa

W hołdzie dla postaci wybitnego polskiego męża stanu, Wincentego Witosa, Sejm i Senat RP podjęły uchwałę o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Wincentego Witosa, z okazji 150. rocznicy jego urodzin.

Polityczne motto swoich działań Wincenty Witos zawarł w słowach: „Kiedy nie było Polski niepodległej – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy była w potrzebie – bronić jej”.

Wincenty Witos urodził się w podtarnowskich Wierzchosławicach, w biednej rodzinie chłopskiej. Dzięki uporowi i samokształceniu doszedł do najwyższych godności w państwie i ruchu ludowym. W roku 1905 uzyskał mandat radnego Rady Powiatowej w Tarnowie, a od 1908 roku, nieprzerwanie przez 23 lata, był wójtem Wierzchosławic, pełniąc tę funkcję także wtedy, kiedy był już znanym politykiem krajowym – posłem i premierem.

Wincenty Witos poświęcił życie Niepodległej Rzeczypospolitej. Ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r. o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został zaliczony do grona Ojców Niepodległości.

Rok 2024 będzie okazją do przypomnienia i uczczenia dziedzictwa Wincentego Witosa, zarówno w aspekcie historycznym, jak i w kontekście współczesnych wartości demokratycznych, których był gorącym obrońcą. Uchwała obu izb parlamentu jest wyrazem szacunku dla jego służby dla Ojczyzny oraz przypomnieniem o jego roli w kształtowaniu niepodległego bytu narodowego.

Senat oraz Sejm w swoich uchwałach podkreśliły, że rok 2024 będzie obfitować w wydarzenia upamiętniające tę ważną postać, od edukacyjnych inicjatyw po uroczystości państwowe, mające na celu zachowanie pamięci o niezłomnym premierze w świadomości społecznej.

Źródło: historia.org.pl
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting