Prognozy jakości powietrza dla Polski

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) ustawowo odpowiada od 1 stycznia 2019 r. za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski. Rezultatem wprowadzanych zmian jest bezpłatny oraz powszechny dostęp obywateli do jednolitej, spójnej informacji na temat rozkładu stężeń zanieczyszczeń powietrza, a także prognoz jakości powietrza w całym kraju.

Prognozy prezentowane są na stronie www.ios.edu.pl. IOŚ-PIB aktualizuje dane codziennie w godzinach porannych, na kolejne trzy dni ("dziś-jutro-pojutrze"). Na stronie udostępniane są:
  • mapy indeksu średniodobowego na kolejne trzy dni;
  • trend zmian indeksu w miastach wojewódzkich;
  • animacja rozkładu indeksu nad obszarem Polski.

Dane dotyczą następujących substancji: pył zawieszony PM10, dwutlenek azotu NO2, dwutlenek siarki SO2 (w okresie zimowym – od października do marca) oraz ozon troposferyczny O3 (w okresie letnim – od kwietnia do września). Wykorzystując dodatkowo wartości stężeń innych prognozowanych zanieczyszczeń, IOŚ-PIB ocenia ogólny poziom narażenia, wyrażony jako Polski Indeks Jakości Powietrza, zdefiniowany na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i wykorzystywany do obliczeń indeksu na podstawie pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska.

Serdecznie zachęcamy do bezpłatnego korzystania z zamieszczanych prognoz.

Ĺšródło: IOŚ-PIB