Preferencyjny kredyt dla poszkodowanych rolników

Wojewoda wielkopolski wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z wnioskiem o wyrażenie zgody na uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne na terenie 100 gmin województwa wielkopolskiego.

W okresie od 3 do 9 maja br. na terenie 100 wielkopolskich gmin wystąpiły przymrozki, które spowodowały znaczne straty w uprawach rolnych. Niska temperatura, która przy gruncie spadła do -5 stopni spowodowała zniszczenia nie tylko w drzewach owocowych, ale też warzywach, i zbożach jarych.

Powołana przez wojewodę wielkopolskiego komisja dokonała w ciągu dwóch miesięcy od dnia stwierdzenia skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych ustalenia wysokości szkód.  Przymrozkami wiosennymi na terenie województwa zostało dotkniętych 2.153  gospodarstw rolnych, 31.378,36 ha powierzchni upraw rolnych. Wielkość strat ogółem wynosi 59.227.162,78 zł.

Do 10 września znane będzie całkowite zestawienie strat spowodowanych przez majowe przymrozki. Kilkanaście gminnych zespołów komisji z Wielkopolski nie zakończyło jeszcze prac i nie przekazało do wojewody protokołów.