Poznaliśmy zwycięzców 16. Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska

Piotr Fedorowicz z Gimnazjum w Kleczewie oraz Michał Brożyński z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie zostali laureatami 16. Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska.

Zwycięzcy etapów szkolnych spotkali się w finale Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska 26 listopada 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Koninie. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną rozwiązując test pisemny składający się z 15 pytań jednokrotnego wyboru. Spośród 21 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego, do ścisłego finału przeszło sześcioro uczestników.

Zakwalifikowana młodzież zaprezentowała film z zakresu ochrony środowiska oraz wzięła udział w quizie. Finaliści odpowiadali na losowo wybrane pytania. O ostatecznej kolejności zajętych miejsc zdecydowała łączna punktacja z filmu i quizu ustnego. Laureatami 16. Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska zostali:

Poziom gimnazjum:
  • Piotr Fedorowicz z Gimnazjum w Kleczewie – 21 pkt.,
  • Julita Kaszuba z Gimnazjum w Liścu Wielkim – 18 pkt.,
  • Klaudia Szczecińska z Gimnazjum w Sławsku – 17 pkt.

Poziom szkoła ponadgimnazjalna:
  • Michał Brożyński z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie – 20 pkt.,
  • Weronika Radwańska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie – 18 pkt.,
  • Andżelika Gwóźdź z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie – 17 pkt.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Halina Dąbrowska – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Koninie, Krystyna Podlasińska-Szajkowska – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie, Dariusz Matusiak – instruktor techniczny w Nadleśnictwie Grodziec, Grzegorz Bąk – specjalista ds. ochrony lasu i przyrody w Nadleśnictwie Konin.

Podczas tegorocznego finału prelekcję nt. działalności Zakładu Utylizacji Zakładu w Koninie Sp. z o.o. wygłosili przedstawiciele Zakładu – Ewa Tomaszewska, prezes zarządu oraz Tomasz Pietek, dyrektor operacyjny.

Jak informuje Halina Dąbrowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Koninie – Popularyzacja wiedzy o ekologii i ochronie środowiska wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z uwzględnieniem zagadnień i problemów dotyczących powiatu konińskiego to główne założenia konkursu. Zależy nam na propagowaniu aktywnych postaw w ochronie środowiska, zainteresowanie młodzieży problemami ochrony przyrody, a także kształtowanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego, podniesienie świadomości ekologicznej oraz promowanie obywatelskich postaw proekologicznych.

Laureatom, nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie, wręczył wicestarosta koniński, Władysław Kocaj. Upominki otrzymali także od Polskiego Związku Wędkarskiego w Koninie, Nadleśnictwa Grodziec, Nadleśnictwa Konin oraz Zakładu Utylizacji Odpadów w Koninie. Za pierwsze trzy miejsca, na obydwu poziomach, wyróżniono młodzież bonami towarowymi o zróżnicowanej wartości, do wykorzystania w sklepie sportowym „Turysta”. Pozostali uczestnicy konkursu wraz z opiekunami otrzymali karty podarunkowe Empik. Ponadto wszystkim przekazano upominki z logo powiatu oraz pamiątkowe dyplomy.
Laureaci na poziomie szkół gimnazjalnych
Laureaci na poziomie szkół ponadgimnazjalnych