Skocz do zawartości

Aktualności

Aktualności

"Powódź, pożar, dniem czy nocą - straż przychodzi ci z pomocą"

Pod takim hasłem zorganizowana została XIII edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży. Dziś (14 czerwca) w konińskim Starostwie wręczone zostaną nagrody dla finalistów jego eliminacji powiatowych.

Głównym celem konkursu „Powódź, pożar, dniem czy nocą - straż przychodzi ci z pomocą" jest przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy na temat działalności służb ratowniczych uczestniczących w usuwaniu skutków wypadków, pożarów, nieszczęśliwych zdarzeń oraz klęsk żywiołowych. Popularyzuje on także zasady bezpiecznego zachowania oraz właściwego postępowania w przypadku wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. 
Skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat i przebiega w kilku etapach: gminnym, powiatowym, wojewódzkim i centralnym. Na każdym szczeblu eliminacji pr
ace konkursowe wybiera specjalnie powołane jury. Prace wykonywane są w dowolnych technikach, od rysunku, grafiki i malarstwa po kolaż i malowanie na tkaninie.
 
Sześćdziesiąt  sześć prac wyłonionych w gminnym etapie Konkursu, zostało poddane ocenie komisji na szczeblu powiatowym, w składzie: Witold Nowak z Wydziału Promocji i Rozwoju , Paweł Figurski  i Małgorzata Pączkowska z Biura Spraw Obronnych i Ochrony Informacji Niejawnych  konińskiego Starostwa. 
I choć wszystkie prace wykonane były z niezwykłą starannością, a uczestnicy wykazali się bardzo dużymi umiejętnościami plastycznymi, Komisja wyłoniła łącznie 8 laureatów  w 3 kategoriach wiekowych.
W najmłodszej grupie, pierwsze miejsce zajęła Daria Lepczyńska ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Kossaka w Siąszycach, gm Rychwał. Jury przyznało także dwa wyróżnienia, dla: Alicji Leszczak ze Szkoły Podstawowej w Helenowie, gm. Ślesin oraz Mikołaja Nijaka ze Szkoły Podstawowej w Kramsku.
Wśród uczestników  w wieku od 9 do12 lat, najwyżej oceniona została praca Oliwii  Dymowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Bema w Starym Mieście. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Weronika Mizerska ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dąbroszynie, gm. Rychwał.
W trzeciej, najstarszej grupie wiekowej, komisja przyznała główną nagrodę Kai  Koster z  Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie oraz wyróżnienia dla Mateusza Reszke z Gimnazjum w Morzyczanie oraz Natalii Domżałowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Bema w Starym Mieście  .
 
Prace naszych finalistów zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego i aż 4 z nich rywalizować będą o główne nagrody w finale ogólnopolskim, którego rozstrzygnięcie nastąpi jeszcze w tym miesiącu.  Już dziś trzymamy kciuki za Oliwię Dymowską i Mateusza Reszkę, laureatów pierwszych miejsc w eliminacjach wojewódzkich oraz zdobywców III i V miejsca w województwie: Kaję Koster oraz Mikołaja Nijaka.

© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting