Skocz do zawartości

Aktualności

Strona główna

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego obradował w związku z wystąpieniem w powiecie ogniska ptasiej grypy

Wykryto ognisko ptasiej grypy w gminie Stare Miasto. W celu podjęcia odpowiednich działań Starosta Koniński zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W obradach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którym przewodniczył Starosta Koniński, wzięli udział przedstawiciele gmin powiatu konińskiego, zarządcy dróg, służb oraz Powiatowy Inspektor Weterynarii. Podczas posiedzenia omówione zostały działania, których podjęcie było konieczne w związku z potwierdzeniem wystąpienia choroby ptasiej grypy w stadzie gęsi w jednym z gospodarstw hodowlanych na terenie powiatu konińskiego.

- „Powiatowy Inspektor Weterynarii wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu konińskiego. Na jego podstawie wyznaczono obszar zapowietrzony obejmujący tereny w promieniu 3 km od ogniska choroby. W jego skład weszły miejscowości z gmin: Stare Miasto (Rumin, Stare Miasto), Golina (Węglew, Węglewskie Holendry, Kraśnica), Rzgów (Sławsk, Branno), Konin (dzielnice: Nowy Dwór, Chorzeń, Starówka, Przydziałki). Ponadto w promieniu 10 km od ogniska wyznaczono obszar zagrożony, w którego skład weszły tereny należące do gmin: Golina, Rzgów, Stare Miasto, Krzymów, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Rychwał oraz Konin. W związku z wydanym rozporządzeniem zakazuje się m.in. wprowadzania i wyprowadzania zwierząt z gospodarstwa, przewożenia świeżego mięsa czy też organizacji targów lub pokazów z udziałem ptaków. Stosownie do jego treści, nakazuje się, natomiast, przeprowadzanie dezynfekcji zakładów, w których znajdują się ptaki oraz zabezpieczenie nawozów naturalnych na polach i w otoczeniu budynków gospodarskich” – poinformowała Kamila Grobelska , kierownik Biura Spraw Obronnych w konińskim starostwie.

Ptaki, u których wykryto wirusa poddane zostały utylizacji. Podjęto również działania mające na celu zabezpieczenie pozostałych gospodarstw przed przemieszczaniem się ptasiej grypy. Przy drogach wjazdowych na wyznaczone tereny zostały umieszczone znaki informujące o zagrożeniu wirusem ptasiej grypy.

Do wszystkich hodowców drobiu z powiatu konińskiego wystosowano apel o zachowanie szczególnych środków ostrożności i informowaniu o wszelkich podejrzeniach związanych z wystąpieniem choroby zakaźnej drobiu.
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting