Powiatowe obchody Światowego Dnia Ziemi w Żychlinie

Powiat Koniński po raz czternasty uczcił Światowy Dzień Ziemi. Ekologiczno święto pod hasłem „Protect our species”, czyli „Chrońmy nasze gatunki” odbyło się 20 maja tradycyjnie już w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Koniński oraz Wielkopolski Kurator Oświaty, a w organizację obchodów włączyło się Nadleśnictwo Konin.

Powiatowa uroczystość z okazji Święta Ziemi skupiła się w tym roku wokół zagadnień związanych szczególnie z ochroną różnorodności biologicznej. Do zatrzymania istniejącego trendu wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt potrzebne są głębokie zmiany w świadomości każdego człowieka. Aby przybliżyć te kwestie w środowisku lokalnym, młodzież z ZSEU zaprosiła uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu konińskiego oraz miasta Konina do wzięcia udziału w aż pięciu ekologicznych konkursach, tj.: plastycznym na plakat pn. „Gatunki zagrożone wyginięciem w Polsce i na świecie”; technicznym: „Domki i budki dla owadów, ptaków i nietoperzy”; na film lub prezentację multimedialną pt. „Sposoby ochrony bogactwa przyrodniczego w Polsce i na świecie”; florystycznym „Las i ogród zamknięty w szkle”, a także na album pn. „Ginące plemiona i kultury świata”. Ponadto, nauczyciele edukacji ekologicznej mogli uczestniczyć w konkursie, który polegał na opracowaniu scenariusza zajęć na temat: „Przyczyny i skutki wymierania gatunków”.

Zainteresowanie udziałem w konkursach, jak co roku, było bardzo duże. W przygotowanie prac zaangażowali się uczniowie i nauczyciele z takich placówek, jak: Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale, Szkoła Podstawowa w Żychlinie, Szkoła Podstawowa w Liścu Wielkim czy Szkoła Podstawowa Nr 11 w Koninie. Podczas XIV edycji powiatowych obchodów Światowego Dnia Ziemi nastąpiło rozstrzygnięcie wszystkich konkursów, a także uhonorowanie autorów najlepszych prac. Nagrody dla laureatów oraz osób wyróżnionych ufundowało Starostwo Powiatowe w Koninie i Nadleśnictwo Konin.

Gościem specjalnym tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w ZSEU był Grzegorz Bąk, specjalista ds. ochrony lasu i przyrody, który wygłosił wykład nt: „Formy ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa Konin”. Uroczystość uświetnił także ciekawy program artystyczny przygotowany przez młodzież z Żychlina, w tym projekcja filmu ich autorstwa pt. „Człowiek w świecie zwierząt. Czy to brzmi dumnie?”.
Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się również wystawy – przyrodnicze oraz prac konkursowych (plakaty, budki dla ptaków czy nietoperzy oraz mini-ogrody i lasy w szkle).
Powiatowe obchody Światowego Dnia Ziemi w Żychlinie