Powiat koniński wspiera Hospicjum w Licheniu

Hospicjum działające od 14 lat w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej po raz kolejny otrzymało wsparcie od Starostwa Powiatowego w Koninie. Uprzednio chorzy dzięki pomocy Starosty Stanisława Bielika uzyskali możliwość korzystania z koncentratora tlenu. W lipcu tego roku do licheńskiego hospicjum trafił zmiennociśnieniowy materac.

Ten specjalistyczny sprzęt wspomaga leczenie rozległych ran odleżynowych, z jakimi do placówki trafiają chorzy. Jak podkreślają pracownicy hospicjum, stanowią dla nich jeden z najważniejszych elementów wyposażenia medycznego. Długotrwała choroba i pobyt w domu lub w szpitalu związany z chorobą nowotworową przyczyniają się do powstawania głębokich, bolesnych ran, szczególnie w okolicach krzyżowych, na pośladkach i na piętach chorych.

Materac przeciwodleżynowy, zmiennociśnieniowy to sprzęt, w którym elektryczna pompa zmienia ciśnienie powietrza w komorach materaca, powodując, że nacisk na poszczególne partie ciała ulega ciągłym zmianom, co poprawia krążenie krwi oraz pracę tkanek ciała chorego. Efekty takiej terapii połączonej z zastosowaniem specjalistycznych opatrunków i chirurgicznym oczyszczaniem rany przynoszą ulgę w cierpieniu, eliminując ból związany z ranami na ciele.

Hospicjum św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym otacza opieką pacjentów nieuleczalnie chorych, nierokujących nadziei na wyleczenie w schyłkowym okresie życia. Za opiekę nad ciężko chorymi nie pobiera od pacjentów żadnych opłat. Placówka utrzymuje się z kontraktu z NFZ, który jednak ledwo pokrywa koszty opieki. Nie starcza na wymianę zużytego sprzętu medycznego. Biorąc pod uwagę ciągle rosnące koszty, placówka zmuszona jest szukać wsparcia u ludzi dobrej woli. Potrzebne jest doposażenie oddziału w 12 materacy przeciwodleżynowych. Koszt zakupu jednego specjalistycznego materaca to kwota ok. 2000 zł.

Placówkę można wspomóc, odliczając 1% podatku (od 2023 r. - 1,5%) lub wpłacając darowiznę na konto Fundacji Spem Donare. Więcej informacji: www.fundacja.lichen.pl.

Źródło (tekst i zdjęcia): Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym
Powiat koniński wspiera Hospicjum w Licheniu